Československá atlétka Dana Zátopková, zaslobodna Ingrová, prišla na svet 19. septembra 1922 vo Fryštáte, v dnešnej Karvinej. Jej otec Antonín slúžil počas prvej svetovej vojny vo francúzskych légiách. Bol ťažko ranený, domov sa vrátil až po piatich rokoch. Stal sa vojakom z povolania. Na začiatku 20. rokov bol veliteľom pohraničného práporu vo Fryštáte. Tam sa okrem Dany narodil aj jej starší a mladší brat. Keď mala šesť rokov, rodičia sa presťahovali do Vacenovíc pri Hodoníne. Otec pokračoval vo veliteľských funkciách v Olomouci a v Uherskom Hradišti.

 

Svadba s Ťopkom
Práve tam sa Dana na gymnáziu prvý raz stretla s atletikou - a bola to láska na celý život. Počas druhej svetovej vojny a krátko po nej aktívne hrala hádzanú. Dokonca sa v nej v roku 1949 v drese Slováckej Slávie stala majsterkou Československa. K oštepu sa dostala pomerne neskoro, v 23 rokoch, keď v Brne študovala telocvik. Po dvoch rokoch trénovania skončila v roku 1948 na letnej olympiáde v Londýne siedma. Vtedy už bola zamilovaná do vytrvalostného bežca Emila Zátopka. Volala ho Ťopek a ešte v októbri toho istého roku sa za neho vydala.

Dana a Emil Zátopkovi.
Zdroj: Profimedia
Dana a Emil Zátopkovi.

Vzájomné gratulácie k rekordom
Ako a kedy sa Dana spoznala so svojím budúcim manželom, prezradila v istom rozhovore: „Prvý raz sme sa videli v roku 1947 na pretekoch v Zlíne. Hodila som na nich 38 metrov a utvorila som svoj prvý zo sedemnástich československých rekordov. Ťopek si to všimol a prišiel mi k nemu zablahoželať. Sám ohlásil pokus o československý rekord v behu na tri kilometre. Zabehol ho a na oplátku som mu tiež gratulovala. O niekoľko dní sme cestovali autobusom na preteky do Bratislavy. Vtedy sme sa bližšie spoznali.“