Dali prednosť záhrade, psovi a pokojnému prostrediu pod Tribečom, aj keď na hlavné mesto dodnes ako kultúrne a spoločensky založení ľudia nedajú dopustiť.

Bojovníčka Eva.
Zdroj: Archív
Bojovníčka Eva.

Zdravá ako ryba (nebola)
Jediné, čoho sa bývalá obchodníčka a hobby tanečnica obávala, bola úroveň zdravotníctva v neďalekých Topoľčanoch. „Predsa len, za toľké roky som mala v hlavnom meste dobré lekárske zázemie a v lekárni som kupovala len leukoplast a lieky na teplotu, čo mi dávalo pocit, že som vyhrala zdravie v lotérii,“ priznáva Eva dnes. Každodenná fyzická námaha okolo domu a záhrady ju priam nabíjala, a keďže nemala problém ani s náročnejšími prácami, myslela si, že je celkom fit. Lenže...

Z „chrípky“ obrovský nádor
Počas tejto druhej pandemickej jari ju zo dňa na deň postihla ochromujúca bolesť v podbruší. „Krátko predtým som rozbila veľké zrkadlo. Nie som poverčivá, a tak som tomu nevenovala pozornosť.“ Prudkú bolesť v črevách doplnili vysoké teploty. A keďže s mužom ešte neboli zaočkovaní proti kovidu, povedala si, že zrejmú črevnú chrípku či infekciu doma vyleží.

Bojovníčka Eva.
Zdroj: Archív
Bojovníčka Eva.

„Ležala som úplne zničená v posteli a nie a nie mi klesnúť teplota. Po týždni som už nevládala, a tak som išla k internistovi. Ten odhalil masívny zápal v celom podbruší a krvné testy zase nádor na vaječníku,“ šokuje Eva. „Samozrejme, ako je to u mnohých žien bežné, gynekologičku som nevidela takmer šesť rokov, veď žiadna bolesť ani podozrenie... A stále som to odkladala. Áno, sama si za všetko môžem!“ obviňuje sa Eva dnes.