Skutočne si treba pravidelne masírovať tvár aj pokožku hlavy?

Skutočne si treba pravidelne masírovať tvár aj pokožku hlavy?

Lymfatický systém hrá veľmi dôležitú úlohu v našom živote. Ak funguje správne, cítime sa výborne a naše telo nie je zbytočne zaťažované. Keď však začne vypovedať svoju funkciu, objavia sa zdravotné problémy, ktoré akoby zdanlivo nemali príčinu.

Ako ste na tom vy?

Váš lymfatický systém je tvorený sústavou lymfatických ciev, uzlín a orgánov. V podstate je ich úlohou prečisťovať organizmus teda absorbovať prebytočné tekutiny a vracať ich do krvi. Taktiež lymfa odvádza aj tuky a podieľa sa významne na fungovaní imunity. Po ľudskom tele vedú lymfatické cievy, ktoré sú spojené s cievnym obehovým systémom. Zatiaľ čo však v prípade krvi funguje ako dokonalá pumpa srdce, v tomto prípade zabezpečujú pohyb lymfatickej tekutiny sťahy svalov.

A znova tie uzliny?
Opuchnuté a boľavé uzliny, či už na krku, v podpazuší alebo na slabinách sú jasným signálom, že s telom nie je niečo v poriadku. Uzliny sú miesta, kde sa koncentrujú lymfocyty, dôležití bojovníci za naše zdravie. Mimoriadne dôležitým orgánom v lymfatickom systéme je aj slezina, ktorá filtruje krv a lymfatickú tekutinu. Ak nefunguje správne, nedokáže sa váš organizmus zbavovať odpadov, ani účinne bojovať s infekciami, tie sa preto neustále opakujú.

Čo vám môže pomôcť pri zlepšení fungovania lymfatického systému? Vyskúšať môžete diétu a hlavne pravidelné masáže. Tie sú nielen účinné, ale hlavne veľmi príjemné. Pri masáži je mimoriadne dôležité dodržiavať pravidlo smeru, a to vždy smerom k srdcu. S masážou začnite na dolných končatinách a jemnými pohybmi postupujte nahor. To isté platí o rukách. Naopak, ak masíruje tvár, či pokožku hlavy, pohyby by mali smerovať smerom nadol.

Náš tip:
Zverte sa do rúk profesionálov a vyskúšajte lymfodrenáž. Pri nej sa za pomoci prístroja rozprúdi váš lymfatický systém, čím vás zbaví napríklad nepríjemných opuchov, alebo zmierni nepríjemnú celulitídu.

A čo čistiaca diéta?
Je v podstate jednoduchá. Ide o to, aby ste svoj organizmu odľahčili. Vynechajte na týždeň zo svojej stravy mliečne výrobky, tučné potraviny, červené mäso, chemicky spracované a rafinované potraviny a cukry. Naopak, doprajte si veľkú dávku čerstvého ovocia a zeleniny. Váš organizmus sa vám poďakuje veľmi príjemným spôsobom.

Autor: maj
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa