Slovenka vo Viedni: Rakúšania mi pomohli!

Slovenka vo Viedni: Rakúšania mi pomohli!
23 fotiek v galérií

Mirka Jánošíková (33) odišla do neďalekej rakúskej metropoly ako mladučká maturantka v roku 2004 a prežila tam vyše desaťročie života.

Dnes sympatická mamina troch detí opisuje svoje vtedajšie „ja“ ako mladé, hlúpe, bláznivé a neskúsené. „Politiku som viac-menej nikdy nesledovala. Viac ma nútila zvedavosť. Cítila som, že nie som z tých, ktorí prežijú život v rodnom meste. Vždy ma to ťahalo aspoň trochu ďalej,“ hovorí pôvodom Brezovanka.

Čašnícke začiatky
Spočiatku si Mirka vo Viedni len hľadala brigádu v gastronómii. Skúsenosti už mala od svojej maminy, ktorá v rodnej Brezovej pracovala v reštaurácií. „Prešla som niekoľkými juhoslovanskými a tureckými kaviarňami a barmi, kde som nabrala rôzne pozitívne aj negatívne zážitky, čo sa týka výplat aj pracovného času.“

Materská a kariérna zmena
Neskôr po materskej s prvým synom sa zamestnala v rakúskej reštaurácii, kde sa priučila aj „viedenčinu“, ktorá sa často od klasickej nemčiny výrazne líši. Výslovnosťou aj slangovými výrazmi. Keď bola následne niekoľko mesiacov nezamestnaná, rakúsky úrad práce jej umožnil zdarma absolvovať kurz, tak sa vyučila za asistentku v materskej škole. Napriek tomu som sa zamestnala v súkromnom sektore, vo firme s matracmi ako predajkyňa a neskôr ako asistentka riaditeľa, kde zostala až do odchodu z Viedne, svadby a ďalšej materskej.

Ústretoví Rakúšania
Vo Viedni panujú rôzne názory na Slovákov, ktoré sa líšia, vysvetľuje Mirka. Nad negatívnymi, ktoré sú skôr „z počutia“, však panujú pozitívne. „Veľmi si tam vážia najmä našu pracovitosť a priateľskosť. Musím povedať, že Viedeň je vcelku otvorené a multikultúrne a veľmi sociálne mesto. Správali sa ku mne dobre, ale možno to bolo aj tým, že viem reč,“ zamýšľa sa. Len na úradoch sa k nej občas správali, akoby bola z inej planéty. Ale to vraj zažíva aj v Prahe, kde žije dnes. Viedenčanov má však rada a s viacerými je dodnes v kontakte.

Voľnejšie školstvo
Rakúske školstvo a zdravotníctvo je však oproti slovenskému stále na vyššej úrovni. „Na školách sa mi páčilo rozvrhnutie učiva aj hravá forma výučby, ktorá deti tak nestresuje. Po ťažšom predmete napríklad mávali tvorivý. Aj s lekárskou starostlivosťou som bola spokojná. Potešili ma aj minimálne doplatky, čo sa týka aj zubára,“ oceňuje dnes skúsená mama troch detí.

Zlé časy a sociálna pomoc
Mirka si vo Viedni zažila aj temnejšie časy. Ako v každom veľkomeste, aj tu má svoje miesto kriminalita. Za bieleho rána počas cesty do práce zažila prepadnutie. „Prepadol ma mladý chalan. Z ničoho nič. Ubránila som sa, ale poznačilo ma to na celý život.,“ priznáva úprimne. Polícia však nesklamala. „Ocenila som rýchly príchod aj okamžitú pomoc a ochotu bez ohľadu na môj zahraničný pôvod.“

Prepracované verejné služby ocenila aj vtedy, keď sa dostala do zlej situácie s bývalým priateľom. „Ako mladú matku s dieťaťom ma umiestnili do azylového domu, kde ma prekvapili prístupom a pochopením, ale aj príspevkom na škôlku a bývanie, čo si na Slovensku neviem predstaviť...“ hovorí smutne.

Cesta k vlastnému bývaniu
V Rakúsku funguje systém nájomných bytov oproti slovenskému perfektne. Mirka ešte ako čašníčka bývala v izbe aj s tromi ďalšími dievčatami a šetrila si peniaze. No neskôr so synom požiadala o štátny byt, na ktorý mala nárok po dvoch rokoch trvalého pobytu. „Dostali sme na rakúske pomery lacný, no samostatný 2-izbový bytík na okraji mesta v časti Simmering, kde sme strávili necelých 7 rokov.“

Najviac ma prekvapilo
Mirku najviac na Viedenčanoch udivilo, čo pre nich znamená nedeľa. „Skoro všetci sú s rodinou či priateľmi, typický je spoločný obed a výlet. Rodiny sú veľmi súdržné, dodržiavajú tradície a v nedeľu len ťažko nájdete otvorený obchod. Je to skrátka deň pokoja.“

Obľúbené miesta

  • Böhmishcher Prater, tzv. Český Práter, je malý zábavný park s pohostinstvami a kolotočmi. Neponúka len zábavu, ale aj prírodu, keďže je v ňom aj lesopark.

  •  Donauinsel, Dunajský ostrov, je určený na relax v prírode, pikniky, člnkovanie, bicyklové výlety, posedenie v kaviarňach a reštauráciách aj vodné športy.

  •  Strandbad Gänsehäufel je krásna udržiavaná pláž priamo na Dunaji s niekoľkými bazénmi je obľúbeným miestom počas letných mesiacov. Je to úžasná, svieža zelená oáza na starom ostrove Dunaja – Alte Donau.

Pikošky o Viedni – od Mirky

  • Vždy ma fascinoval cintorín v časti Simmering, smerom na letisko Schwechat. Často som okolo neho jazdila na kolieskových korčuliach. Zentralfriedhof je druhý najväčší cintorín v Európe.

  •  Zoologická záhrada v Schönbrunne je vôbec najstaršia na svete. Chovajú tam zvieratá, kde len tak inde nevidieť.

  •  Záhrady zámku Schönbrunn sú krásne najmä na jar či v lete, keď hýria pestrými farbami rozkvitnutých kvetinových záhonov.

  •  Čo čarí asi každého, sú majestátne viedenské parky. Na území mesta je ich až okolo dvesto.

  •  Vo Viedni sa každý deň dá objaviť niečo nové. Jeden víkendový výlet na ňu určite nestačí.
Autor: Bona Ondrášková
Foto: Archív M. J., autorka, Wien.info

 23 fotografií

Slovenka vo Viedni: Rakúšania mi pomohli!Slovenka vo Viedni: Rakúšania mi pomohli!Slovenka vo Viedni: Rakúšania mi pomohli!Slovenka vo Viedni: Rakúšania mi pomohli!
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa