Slovenky v zahraničí: Fínske ticho vystriedal americký ruch

Slovenky v zahraničí: Fínske ticho vystriedal americký ruch

Beáta Janská (46) odišla zo Slovenska v roku 1999. Veľkú časť života prežila vo Fínsku, v posledných rokoch sa však s rodinou usadila v Spojených štátoch amerických.

Nabalili auto a odišli
Na odchod sa odhodlala, keď si uvedomila, že ani desaťročie po Nežnej revolúcii na zásadnú zmenu v spoločnosti nestačí. Spolu s manželom nabrali odvahu a presunuli sa do škandinávskej krajiny, v ktorej mu ponúkli miesto v svetoznámej mobilnej spoločnosti. „Všetko, čo sme mali, sme zbalili do jedného auta a vydali sa na dvojdňovú cestu na sever Európy,“ spomína dnes mama troch detí, ktoré sa narodili práve vo Fínsku.

Od nuly
Najťažšie, tak ako pre mnohých, bolo pre manželov odlúčenie od rodiny a priateľov a prispôsobenie sa novému, úplne neznámemu prostrediu. Krok za krokom však spoznávali nových ľudí, nadviazali priateľstvá, časom precestovali krajinu, nastavili si každodennú rutinu a vybudovali zázemie – dokonca postavili dva domy.

Uvedomelí Fíni
Napokon si zvykli a uvedomili si, že Fínsko je dobrým domovom. „Hlavnou prednosťou bola sofistikovanosť a zároveň praktickosť Fínov. Sú to úžasní ľudia, ktorí si vážia prírodu i vlastnú krajinu a prispôsobujú tomu celý svoj život. Sú veľmi pokojní a vzdelaní, uvedomujú si ozajstný zmysel a podstatu života a podľa toho sa aj správajú,“ vysvetľuje Slovenka, ktorá fínsku mentalitu obdivuje a rada sa jej prispôsobila.

Naučila sa, že je plne zodpovedná za svoje rozhodnutia aj za to, ako ovplyvňujú ostatných. „Keby mi vypadla na ulici peňaženka, viem, že ju tam na druhý deň nájdem. Ak odbočujem z vedľajšej cesty na hlavnú, určite ma nejaký vodič na hlavnej pustí. Ak potrebujem lekársku pomoc, dostanem ju. Prečo? Lebo všetci si uvedomujú, že aj oni sa môžu kedykoľvek ocitnúť v podobnej situácii. Takúto životnú istotu by som priala aj ľuďom na Slovensku,“ zamýšľa sa Beáta.
Neľahkou výzvou, ktorú však v pohode zvládla, bola fínčina, ktorá má šestnásť pádov.

Pikošky o Fínsku – od Beáty

  • Fíni nepracujú, len aby zarábali, ale aj aby ich práca uspokojovala a prispievali ňou k fungovaniu spoločnosti.
  • Vo Fínsku sa veľa športuje, a to aj v dospelosti. Najobľúbenejšie je bežkovanie a bicyklovanie.
  • Alkohol sa dá kúpiť len v špecializovaných obchodoch. Cez týždeň ho Fíni takmer nepijú, „vynahrádzajú“ si to však cez víkend.

Presun za veľkú mláku
Po 17 rokoch vo Fínsku sa Beáta s rodinou kvôli práci presťahovala do Redmondu v americkom štáte Washington, ktorý sa považuje za technologický sever a jednu z najlepších lokalít pre život v USA. A tak začali odznova.

Americký sen
Amerika je pre scestovanú Slovenku úplný protiklad Fínska. „Fínske ticho a súžitie s prírodou vystriedal americký komerčný ruch a túžba po úspechu. Sme tu už štvrtý rok, ale na veľa vecí si stále nevieme zvyknúť,“ priznáva Beáta otvorene. Jej tri deti sú dnes trojjazyčné. Ovládajú slovenčinu, fínčinu aj angličtinu. Americké vzdelávanie je postavené na ambicióznosti a priebojnosti detí už od útleho veku. „Panuje tu aj veľká obozretnosť pri komunikácii s ľuďmi a inštitúciami a nekonečná byrokracia,“ opisuje nový život za oceánom Slovenka.

Charita ako prikázanie
No Amerika má podľa nej aj mnoho kladných stránok. Majestátnu a rozmanitú prírodu či systém, ktorý sa programovo stará o znevýhodnených. „Charita tu funguje na vysokej úrovni. Aby dieťa dostalo diplom zo strednej školy, musí odpracovať niekoľko týždňov verejnoprospešných prác. Aj pre ženy, ktoré ostávajú v domácnosti, je bežné, že sa angažujú ako dobrovoľníčky v školách či sociálnych zariadeniach,“ približuje Beáta, ktorá je však zamestnaná. Po absolvovaní mnohých overovacích skúšok vyučuje angličtinu.

Vďační za príležitosti
Ona a jej najbližší aj na severe USA pokračujú vo „fínskych“ záľubách. Syn, dcérka a manžel to dotiahli až na čierny pás v bojovom umení taekwondo, druhá dcérka jazdí na koni a celá rodina chodí pravidelne lyžovať a často cestuje. A je vďačná za príležitosť vyskúšať si na vlastnej koži život v rôznych častiach sveta. „Dáva nám to veľký nadhľad a porozumenie. Človek musí veľa vecí vyskúšať, aby vedel porovnávať a hodnotiť. Mať vlastné skúsenosti je totiž na nezaplatenie,“ dodáva Beáta.

Pikošky o Washingtone – od Beáty

  • Vo Washingtone ľuďom veľmi záleží na zdraví a vzdelaní. Deti absolvujú zubné a očné vyšetrenia dvakrát do roka.
  • Je tu veľký záujem o učiteľov angličtiny pre prisťahovalcov. Potrebujú si však dorobiť všetky možné tamojšie certifikáty.
  • Deti sú cez týždeň plne vyťažené. Po škole navštevujú matematické, počítačové, vedecké a jazykové krúžky, do ktorých rodičia investujú nemalé peniaze.
  • Washington prezývajú aj „Evergreen State“ (večne zelený). V západnej časti je príroda skutočne zelená, a ak výnimočne nasneží, zatvoria všetky školy a vyhlásia snehovú pohotovosť.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Archív B. J., shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa