Slovenské rodičky trpia pri pôrodoch viac ako ostatné: Tu je dôvod!

Slovenské rodičky trpia pri pôrodoch viac ako ostatné: Tu je dôvod!

Viete, ktoré úkony pred a počas pôrodu vôbec nie sú nutné, napriek tomu sa im zrejme budete musieť podrobiť a ktoré vo vás môžu zanechať traumatizujúci zážitok na celý život? Vieme, prečo ich v našich pôrodniciach stále robia a prečo by ste ich mali rozhodne odmietnuť!

Ak ešte nemáte pôrod za sebou, možno ani netušíte s čím všetkým sa v pôrodnici stretnete. Ide o rutinné zákroky, ktoré sú síce v našej krajine bežné, avšak v zahraničí ich považujú nielen za prežitky, ale dokonca za škodlivé praktiky. Prečo potom slovenské ženy počas pôrodu podstupujú tieto ponižujúce procedúry?

Sotva dorazíte do pôrodnice, nasmeruje vás personál na tzv. prípravu. Tá obnáša rutinné holenie ženy a podanie klystíru, v lepšom prípade len čípku, ktorý pomôže žene vyprázdniť črevá. Aj keď vám možno sestrička povie, že vyprázdnenie čriev napomôže rozbehnúť kontrakcie a že sa tak vyhnete uvoľňovaniu stolice počas pôrodu, nemusí to tak byť.

V skutočnosti sa vám celý pôrod môže zastaviť už len preto, že vás v neznámom prostredí vyrušili touto praktikou a vy nútene musíte stráviť príslušný čas nielen na vyšetrovacom stole kde vám zavádzajú klystír, ale potom aj na toalete. Navyše neexistujú dôkazy o tom, že by žena mala kvalitnejšie kontrakcie ak sa podrobí klystíru. Črevá sa prirodzeným spôsobom vyprázdnia u väčšiny žien už pred začiatkom samotného pôrodu.

Rutinné holenie je tiež praktikou, ktorá vám môže zaviesť na genitálie zbytočné infekcie. Robí sa, aby zdravotníci mali jednoduchšiu prácu pri šití nástrihu hrádze, zahraničné pôrodné asistentky i pôrodníci však ošetrujú tieto poranenia aj bez oholenia. Sú ženy, ktoré nemajú problém sa pred pôrodom oholiť samé, alebo sa nechajú vyholiť od pôrodnej asistentky, ak sa vám však táto predstava nepáči, mali by ste vedieť, že neexistuje žiadny dôvod pre ktorý by ste sa museli holiť.

Konzultujte všetky cviky počas tehotenstva, najmä tieto

Horor v podobe nástrihu
Miera nástrihov je u nás mimoriadne vysoká, takmer každá prvorodička je nastrihnutá. Toto percento sa u nás šplhá až na hrôzostrašných 90 i viac percent. Prečo? Je to skutočne preto, že naše ženy nevedia porodiť bez tejto bolestivej a po preventívnej stránke zbytočnej praktiky?

Problém je na druhej strane, a to u lekárov, ktorí nie sú zvyknutí používať iné, menej invazívne techniky ochrany hrádze a nedovolia žene zaujať pri tlačení inú polohu ako tú na chrbte. Situáciu zhoršuje aj riadené tlačenie, kedy sa nerešpektuje pocit ženy, ale tlačí sa podľa príkazu personálu.

Ak sa skutočne chcete vyhnúť nástrihu hrádze, je nutné ho kategoricky odmietnuť písomne v zdravotnej dokumentácii a žiadať, aby pôrodná asistentka či pôrodník chránili hrádzu prichytením alebo priložením teplého obkladu na hrádzu.

Nepríjemnosti na izbe
Skupinové vizity či pretriasanie vašich zdravotných problémov pred ostatnými pacientkami a veľkým množstvom zdravotníkov, ktorí sú vám neznámi a po príchode na izbu sa vám nepredstavili tiež patria k nepríjemným súčastiam bežnej praxe v našich nemocniciach. Ak sa vám takéto „verejné“ vyšetrenie zdá nevhodné, máte plné právo požiadať, aby vás váš lekár vyšetril v súkromní na oddelenej vyšetrovni.

Aj keď zo žiadnej z týchto praktík nemusíte mať celoživotnú traumu, celkovo vám spomienky na pôrod a prvé dni s bábätkom neskrášlia. Mali by ste tiež vedieť, že holenie, klystír a nástrih sú považované Svetovou zdravotníckou organizáciou na neoprávnené, nevhodné a poškodzujúce, a že máte plné právo rozhodnúť sama o tom, čo sa s vašim telom bude počas pôrodu diať.

Takto sa zmení vaše telo v tehotenstve (okrem rastúceho bruška)

Autor: bb

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa