3 dni nemôžem rozprávať... Nepríjemné afty

Dermatologická poradňa16.01.2012
3 dni nemôžem rozprávať... Nepríjemné afty

Dobrý deň, už dlho mám problémy s aftami v ústnej dutine. Najskôr sa mi vytvárali na vnútornej strane pier, líc a niekedy pri mandliach. Väčšinou sa tvorili po jedení chipsov a návšteve zubára.

V poslednom období sa ale vyskytujú na špičke jazyka čo nie je 100-krát príjemné, kedže 3 dni nemôžem rozprávať (pričom už chipsy nejem a pri zubárovi som dlho nebola). Striekam si do úst napr. Forsalmin alebo Jox, ktoré mi tú bolesť na nejaký čas utlmia a môžem rozprávať.

Chcela by som sa spýtať, či existuje nejaký spôsob, alebo prevencia ako zabrániť ich výskytu, alebo sa ich natrvalo zbaviť. Za odpoveď ďakujem a prajem Vám príjemný zbytok dňa

Patrícia, Michalovce

Milá Patrícia,

Problém, ktorý máte je nutné riešiť komplexne. Najskôr vyhľadajte zubného lekára, ktorý Vám skontroluje chrup, lebo príčina môže byť práve v zuboch. Je tiež potrebné, aby Vám základné krvné testy urobil Váš lekár /myslím tým krvný obraz, sedimentáciu, pečeňové testy, hladinu cukru v krvi, prípadne základné imunologické parametre../ Ak toto všetko bude negatívne, rozhodne vyhľadajte dermatológa, ktorý Vám určite pomôže.

Dovtedy užívajte ústne vody s prísadou antiseptika a prísadou proti bolesti, ktorá zmierni Vaše ťažkosti. Sama si môžete robiť výplachy dutiny ústnej zeleným alebo repíkovým čajom.

Nekonzumujte dráždivé pikantné a slané jedlá, vynechajte citrusové plody a nekonzumujte tvrdšie potraviny. V čase keď sú problémy, je vhodná kašovitá alebo tekutá potrava.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa