Ako na problém s nadmerným potením

Dermatologická poradňa26.10.2009
Ako na problém s nadmerným potením

Dobrý deň,

veľmi sa mi potia ruky a nohy, prosím, poraďte mi, čo mám s tým robiť. Vraj nie je na to liek a hanbim sa za to. Úplne mi z rúk aj nôh tečie, v lete ani na boso nemôžem byť.

Monika

Milá Monika.

Nadmerné potenie v podpazuší, na dlaniach alebo na stupajach, ktoré nie je podmienené iným vnútorným ochorením postihuje približne 2,8% populácie.

Pri nadmernom potení vždy pátrame po vnútornej príčine, musíme vylúčiť cukrovku, ochorenie štítnej žlazy, potenie sprevádzajúce klimaktérium, prípadne neurologické ochorenie.

Existujú však aj jedinci, ktorí sa potia bez toho, aby sa u nich zistila vnútorná príčina. Takéto potenie neuveriteľne obťažuje a znižuje kvalitu života dotyčnému človeku.

Dnes vieme týmto ľuďom pomôcť aj bez operácie, injekčnou aplikáciou botulotoxínu.

Botulotoxín je produkt baktérie Clostridium botulinum, ktorý sa injekčne vpravuje do oblastí s nadmerným potením (podpazušia, dlane), kde molekuly botulotoxínu zabraňujú vyplavovaniu acetylcholínu v cholinergných autonómnych neurónoch.

Zákrok je takmer nebolestivý, vpichuje sa pri ňom maximálne 400 jednotiek botulotoxínu do približne 20 vpichov v každom podpazuší.

Vpichy sú povrchové a hoja sa do niekoľkých hodín.

Zákrok trvá približne pol hodinu a 24 hodín po ňom neodporúčame použiť antiperspirant či deodorant, odporúčame umyté podpazušie len zasypať detským púdrom.

Efekt terapie sa začne rozvíjať do 3 dní po aplikácii. Dĺžka trvania efektu je individuálne od 3 mesiacov až do 1 roka v priemere 6 - 9 mesiacov .

Sekréciu potu je takto možné zredukovať na 10% pôvodného potenia, čo bolo dokázané objektívnymi vyšetrovacími metódami. Po injekčnej aplikácii BTX-A, mnohopočetnými vpichmi do kože liečenej oblasti, sa efekt dostavuje v priebehu niekoľkých dní.

Aplikácia sa po odznení prejavov môže opakovať.

Medzi možné vedľajšie prejavy po podaní patria bolesti hlavy a prejavy podobné chrípke, ktoré po užití acylpirínu odznievajú.

BTX-A nie je prvým krokom pri liečbe nadmerného potenia podpazušia, odporúča sa až po zlyhaní liečby lokálnymi antiperspirantami- alumínium chloridu.

S pozdravom

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa