Ako sa lieči periorálna dermatitída

Dermatologická poradňa05.05.2011
Ako sa lieči periorálna dermatitída

Dobrý deň, rada by som sa informovala o mojom kožnom probléme. Od leta 2009 sa mi na tvári začali objavovať nie priamo vyrážky, ale červené fliačiky. Najskôr som si myslela, že je to normálne akné, ale príznaky boli trochu odlišné a preto keď problém sám nezmizol, navštívila som asi rok po objavení prvých príznakov svojho dermatológa, ktorý mi predpísal Advantan krém. Počas jeho používania nepríjemne fliačiky takmer zmizli, ale v príbalovom letáku som sa dočítala, že liečba týmto krémom nesmie presiahnuť niekoľko týždňov a ja som ho používala cca pol roka. Po vysadení Advantanu sa mi problém opäť výrazne zhoršil.

Neviete mi prosím poradiť, čo môže byť príčinou problému? Skúšala som už zmeniť všetky kozmetické prípravky a ako bývalý alergik som vylúčila zo strany všetky potenciálne alergény, ale ani to nepomohlo. Môže byť tento problém príznakom vážnejšieho ochorenia, napríklad ochorenia tráviaceho traktu? Alebo je to čisto kozmetický problém?

Tieto fliačiky sú ráno hladké a večer akoby napovrchu vyschnuté, môžem si z nich zošúpať malé šupinky, niektoré fliačiky cez noc zmiznú, iné sa objavia, niektoré sa zväčšia a občas sa niektoré dokonca naplnia priesvitnou vodičkou a svrbia (takéto pupáčiky som kedysi mávala na rukách ako prejav alergie na niektoré zložky v potrave). Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc.

Diana, Pezinok

Milá Diana,

Podľa toho ako popisuje zmeny na tvári, možno predpokladať, že ide o zápal pokožky tzv. periorálnu dermatitídu so seboroickou zložkou. Je potrebné pátrať po infekcii v organizme /choré zuby, časté zápaly hrdla, gynekologické problémy/ a tiež po tráviacich ťažkostiach /infekcia Helicobacter pylori/...

V liečbe sa osvedčujú ľahké krémy alebo tanín tekuté púdre. Ak sa skutočne jedná o túto diagnózu lokálny nález zlepší aj plošné mrazenie kysličníkom uhličitým. Nie sú vhodné dráždivé jedlá, aromatizované druhy ovocia a zeleniny. Pokožku môže dráždiť aj nevhodná kozmetika, penivé zubné pasty s obsahom flóru, žuvačky..

Iste sa zverte do rúk svojho dermatológa a ten Vám určite pomôže Váš problém vyriešiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa