Ako sa zbavit bradavice?

Dermatologická poradňa11.06.2012
Ako sa zbavit bradavice?
Dobrý deň. Mám bradavicu na nohe. Dnes som sa bola objednať na kožnom na jej vypálenie, avšak som nešťastná z toho, čo mi povedala sestrička u doktorky. Vraj obuv, ktorú nosím, by mohla tento vírus spôsobujúci bradavice prenášať.

Keď teraz nosím nejakú obuv a obujem si ju potom, keď už bradavice nebudem mať, tak sa mi môžu znova objaviť. Treba topánky vraj vydenzifikovať a 24 hodín nechať vo vreci nastriekané prípravkom na dezinfekciu.

Ja ale nosím ponožky. Stále. Aj tak sa mi môže vírus dostať do topánok? Cez ponožky? Prosím, odpovedzte mi, už som z toho zúfalá, mám pocit, že sa tých bradavíc ani nezbavím.

Druhá moja otázka sa týka prania. Vraj ani pranie na 60° vírus nemusí zničiť. Ja ale periem ponožky spolu so spodným prádlom a všetkým ostatným. To sa mi ten vírus teraz môže preniesť na všetko prádlo?

Zuzana, Levice

Milá Zuzana, Chápem Vás, že ste nešťastná z toho, že máte bradavicu na nohe, ale situácia nie je až taká beznádejná, ako na prvý pohľad vyzerá.

Keďže ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša najmä vo vlhkom prostredí / plavárne, sauny, bazény, športové haly, prezliekarne.../ kde chodia ľudia naboso, je nutné po pobyte v takýchto zariadeniach pokožku osušiť a následne dezinfikovať.

Noste vzdušnú obuv a bavlnené ponožky vymieňajte aj 3 x denne. Najdôležitejšie zo všetkého je ale to, aby ste nemala na nohách žiadnu oderku ani ranku, lebo práve v tomto mieste môže dôjsť k ich šíreniu.

Ak ste sa rozhodla pre radikálne riešenie kryoterapiou- zmrazením musíte vedieť, že táto metodika je síce účinná ale čiastočne bolestivá. Z novších prípravkov je možné skúsiť Duofilm, Verrumal alebo Vartec. Iné tzv. ľudové metódy sú síce nebolestivé ale trvajú dlhšie (banánová šupka, citrón mačaný v octe ,..)

Topánky si vystriekajte dezifekčným roztokom a vyvetrajte.

Verím, že sa Vám tú bradavičku podarí zdolať, musíte tomu veriť!!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa