Ako sa zbaviť nadmerného potenia?

Dermatologická poradňa18.02.2010
Ako sa zbaviť nadmerného potenia?

Dobrý deň, mám 30 rokov a zhruba posledný rok som sa začala nadmerne potiť. Je to veľmi nepríjemné, pretože nepotia sa mi len dlane a chodidlá, ale spotím sa celá z ničoho nič. Bola som u lekárky, ktorá mi urobila vyšetrenia. Výsledky vyšli dobré. Poradila mi, aby som vyskúšala šalviu, alebo jablčný ocot. No, nič z toho nezaberá. Počula som aj o botuloxinových injekciách. Mohli by mi pomôcť? Prosím o radu. Vopred ďakujem za odpoveď.

Cecília, Bardejov

Dobrý deň, liečbou potenia botulotoxínom sa zaoberám viac ako 10 rokov, ale botulotoxín rieši prejavy potenia fokálne - t.j. viazané na menšie lokality ako sú napríklad dlane, podpazušia, čelo, pokožka hlavy alebo stupaje.

Pri celkovom zvýšenom potení odporúčam interné a endokrinologické vyšetrenie za účelom vylúčenia vnútornej poruchy. Ak sa vylúči iná príčina môžeme botulotoxín aplikovať na miesto najväčšieho potenia / napr. podpazušia /, kde podľa mojich skúseností dojde k ústupu potenia až na 10 % pôvodnej intenzity. Efekt zákroku trvá priemerne 9 mesiacov. Zákrok je ambulantný bez potreby PN a nie je bolestivý. S pozdravom

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa