Alergia na fluorove zubné pasty

Dermatologická poradňa23.03.2012
Alergia na fluorove zubné pasty

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, že keď som "vyhádzaná" hlavne okolo úst, pričom zvyšok tváre mám skoro úplne bez vyrážok, či to môže byť alergia na fluorove pasty, alebo periorálna dermatitída.

Používala som ich vždy a stále som mala najproblematickejšie miesto okolo úst, lenže teraz som zmenila pastu, tiež s fluorom, a pleť okolo úst sa mi rapídne zhoršila. Mám tam "krupicu", také malé vyrážky, potom ako keby komedómy, ale aj papuly.

O svoju pleť sa starám kvalitnou kozmetikou Mary Kay. Začala som teraz používať neflurovú pastu a chcela by som vedieť, či sa dá kúpiť niečo v lekárni bez predpisu aj na tú periorálnu dermatitídu. S pozdravom Simona

Simona, Bratislava

Milá Simonka,

Na základe pomerne dôsledného popisu a sprievodných príznakov možno predpokladať, že sa skutočne jedná o dermatitis perioralis, to znamená, že ide o zápal pokožky okolo úst a niekedy aj okolo očí.

Prejavuje sa začervenaním kože a tvorbou drobných živočervených vyrážok. Ochorenie postihuje prevažne mladé ženy a vzniká skôr u jedincov so suchým typom kože po užívaní hydratačných krémov, fluorovaných zubných pást, ústnych vôd, mydiel. Veľmi často toto ochorenie súvisí s externou aplikáciou glukokortikoidov a užívaním kontraceptív. Predpokladá sa aj súvislosť s kvasinkovou infekciou, baktériami a zažívacími ťažkosťami. Pokožka pri tomto ochorení neznáša ošetrovanie mastnými masťami, skôr iba umývanie nedráždivou pleťovou vodou a ľahké krémy, ev. púder s obsahom tanínu alebo ichtamolu.

Ak si neviete poradiť, vyhľadajte dermatológa, ktorý Vás vyšetrí a navrhne najlepší spôsob liečby.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa