Bradavičky v intímnej oblasti

Dermatologická poradňa13.05.2011
Bradavičky v intímnej oblasti

Dobrý deň! Mám problém s kožnými výrastkami stopkovitého charakteru resp. tzv. "šošovičkami". Musím uviesť, že som práve v 28. týždni tehotenstva a dočítala som sa že v tomto období môže dojsť k zmenám na pokožke vplyvom hormónov a že po pôrode sa situácia zlepší. Ale ja si myslím, že mi tie výrastky asi nezmiznú iba tak na moje zbožné prianie, či áno? Najhoršie je, že sa mi tvoria v intímnej oblasti.

Pred otehotnením som tam mala iba jednu, malú nenápadnú, vôbec mi to nevadilo avšak tá sa dvojnásobne zväčšila a vytvorili sa ďalšie štyri, doslova z týždňa na týždeň. Dosť mi to vadí pri holení, z hľadiska estetiky ale aj psychiky, pretože ja som nikdy takéto problémy nemala. Prosím o Vaše vyjadrenie k danej veci resp. aké mám možnosti na odstránenie. Môj ošetrujúci gynekológ tomu nevenoval zatiaľ žiadnu pozornosť, tak neviem za kým s týmto problémom vlastne mám ísť.

A mám ešte jeden problém, ktorý sa zjavil v tomto období a to je zapálený a hnisajúci vriedok asi o veľkosti hrášku v oblasti kostrče. Keď sedím, veľmi ma to bolí. Keď sa to už nedalo vydržať, tak som sa ho snažila vytlačiť a bolo to dosť dramatické ale podarilo sa. Vyzeralo to, že sa ranka zahojila ale už sa mi to od vtedy zopakovalo asi tretikrát, tak už som zúfala a po pravde je mi trápne s tým ísť k lekárovi, preto sa pýtam najprv Vás. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

Adriana, Nové Zámky

Milá Adriana,

Výrastky, ktoré popisujete v intímnej oblasti sú najskôr stopkaté bradavičky. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa holením len šíri. Nechajte si ich čo najskôr odstrániť u svojho dermatológa a pokožku si pravidelne dezinfikujte liehovým prípravkom.

Hnisajúci vriedok v oblasti kostrče by mal riešiť dermatológ špeciálnymi prípravkami. Pri opakovaných zápaloch je nutné urobiť kultivačné vyšetrenie, ale ak problém trvá, mal by zasiahnuť aj chirurg a riešiť problém radikálne. Je vhodné vyšetrenie krvného obrazu a hladiny cukru v krvi, pri pretrvávaní ťažkosti pátrať po ev. poruchách imunity.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa