Detská koža sa hojí najrýchlejšie

Dermatologická poradňa12.08.2011
Detská koža sa hojí najrýchlejšie

Dobrý deň, moja dcérka (6 rokov) spadla z bicykla a rozťala si líce v dĺžke asi 1,5 cm. Na chirurgii jej to zlepili špeciálnymi lepkami. Po piatich dňoch lepky dali dolu, ale keďže ranka krvácala prelepili jej to jednou tenkou sťahujúcou lepkou, s tým, že ju máme o 2 dni dať dolu. Lepka však pri chraste drží. Máme jej to zasa strhnúť nasilu alebo radšej nechať tak, kým jej to samé odpadne?

O 10 dní ideme na dovolenku k moru do Chorvátska. Chcem Vás poprosiť o radu ako ranku (jazvu) ošetrovať a chrániť. Máme jej to prelepovať leukoplastom alebo natierať krémom s vysokým faktorom? Je dobré to natierať Contractubex gélom alebo iným krémom? Odkedy? Vopred Vám ďakujem za radu.

Adrika, Bratislava

Milá Adrika,

To, čo sa stalo Vašej dcérke, je iste nepríjemná záležitosť, ale žiadne obavy, koža má veľmi dobrú rekonštrukčnú schopnosť. Nič nestrhávajte, ale ak chcete dať lepku dolu, tak sa musí pokožka jemne zvlhčiť tampónom namočeným napr. v repíku.

Kúpanie v mori jej urobí dobre, ale pokožku chráňte pred slnkom krémom na opaľovanie s vyšším UV filtrom až do č. 30. Na bežné ošetrenie je vhodný krém s obsahom ľahkého kortikoidu /natierať aspoň 5-7 dní/ a jazvička bude pekná.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa