Dyshidrotický ekzém: Prvá pomoc v problémoch

Dermatologická poradňa18.05.2012
Dyshidrotický ekzém: Prvá pomoc v problémoch

Manžel má na dlaniach rúk a na chodidlách vyhádzané drobné vyrážky, cíti akoby pichanie na miestach ich výskytu. Tie vyrážky sa mu menia na žltkavé pľuzgiere, postihnuté miesta sú sýtočervené zdurené a silno svrbivé. Je alergik, užíva denne Zyrtec. Lokálne natiera prednisol, už 4. den a stále sa to zhoršuje. Prosím Vás o radu.

Lea, Vranov nad Toplou

Milá Lea,

Prejavy, ktoré popisujete zodpovedajú tzv. dyshidrotickému ekzému. Ide o tvorbu drobných ale aj veľkých pľuzgierikov na dlaniach i stupajach nôh na zapálenej živočervenej koži. Veľmi často sa pridruží aj sekundárna infekcia, ktorá kožný nález len zhorší, čo je pre pacienta veľmi nepríjemné.

Bolo by zaujímavé vedieť, či prejavy vznikli na podklade zvýšenej potivosti, alebo spontánne po kontakte a možným alergénom /kovy, chemikálie, stavebný materiál, kozmetiká gumové alergény...

Celú túto problematiku môže zvládnuť iba kožný lekár, preto ak sa nebude Vášmu manželovi kožný nález zlepšovať musí vyhľadať dermatológa! Dovtedy prosím skúste kúpele v dubovej kôre alebo v Oilatum Plus a následne Ošetriť kortikoidným krémom s obsahom antibakteriálnej zložky /Imacort crem, Triamcinolon E masť, Belogent crem../, prípravky sa môžu užívať iba krátky čas.

Veľmi často toto ochorenie nutí lekára hľadať príčinu, čo vedie k mnohým vyšetreniam, odberu materiálov, testovaniu ap.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa