Erythema annulare centrifugum

Dermatologická poradňa09.12.2011
Erythema annulare centrifugum

Dobrý deň. Viete mi poradiť ohľadom Erythema Annulare Centrifugum... Mamine sa najprv urobilo začervenanie a už to má v štádiu, že je to červene ohraničené na predlaktí asi mesiac...

Prosím o info - príčiny vzniku a liečba, popríp. na koho sa obrátiť. Ďakujem

Soňa, Bratislava

Milá Soňa,

Ochorenie Erythema annulare centrifugum sa vyskytuje prevažne u dospelých stredného veku.

Príčinou ochorenia môžu byť: infekcie, streptokokové, vírusové, TBC, kandidové. Veľmi často môžu byť prítomné aj črevné parazity, poruchy zažívacieho systému, autoimunné ochorenia, Sjogrenov syndróm, lieky /salicyláty, penicilín, chlorochin../, potravinové proteíny - ryby, plesňové syry.

Na trupe, končatinách aj inde sa vytvárajú červené, pomerne veľké prstencovité útvary, ktoré sú v centre ložiska bledšie, na periférii tmavšie, miestami až koprivkovité. Ložiská môžu ustupovať a znovu sa objaviť aj inde..

Liečba spočíva v riešení primárneho problému a tiež podávaním antihistaminík a proti-zápalových liekov. Lokálna liečba nemusí byť úspešná.

Milá Soňa, neviem kto urobil Dg, ale máte stopercentnú záruku, že ide o erythema anulare? Nebola mamička poštípaná kliešťom, alebo iným hmyzom a nevytvorilo sa na predlaktí Erythema chronicum migrans? - /1. štádium Lymskej boreliózy /, pri tomto ochorení sa červený kruh stále zväčšuje, v centre bledne, ale na periférii je tmavší a nestráca sa. Až po liečbe antibiotikami dochádza k odhojeniu.

Ak nemáte istotu, vyhľadajte dermatológa - ten to rozpozná!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa