Konopná masť na šupinaté fľaky: Áno, či nie?

Dermatologická poradňa23.06.2011
Konopná masť na šupinaté fľaky: Áno, či nie?

Dobrý deň! Chcel by som Vás požiadať o radu. Liečim sa na červené šupinaté fľaky na lícach. Dermatologička mi dala masť excipial a advantan. Ale veľmi to nepomáha, fľaky pretrvávajú.

Zaujímalo by ma, či by mi pomohla konopná masť (nechcem ju zbytočne kupovať). Popr. akú masť by ste mi odporúčili. Ďakujem za odpoveď!

Peter, Čadca

Milý Peter, trápite sa pre svoj kožný problém, ktorý trvá asi dlhšie. Nepopisujete, akú diagnózu stanovila Vaša dermatologička. Červené fľaky a ošupovanie môžu byť prítomné pri viacerých kožných ochoreniach - seboroickej dermatitíde, lupienke, erythematode a iných. Predpokladám, že to bude pp seborea, najčastejšie z týchto kožných ochorení, ktoré sa môže vyskytovať familiárne u malých detí i dospelých jedincov.

Príčinou môže byť zvýšená činnosť mazových žliaz, prítomnosť baktérii alebo kvasiniek /Pityrosporum ovale.../ Veľmi často ochorenie zhoršuje emočný stres, nedostatok vitamínu B, poruchy imunity, výrazná je aj súvislosť s ročným obdobím. Prejavy môžu byť zhoršené aj slnečným žiarením.

Liečba je protizápalová a antimikróbna. V lokálnej liečbe sa odporúča ošetrovanie prostriedkami bez alkállii. Nedráždivé pleťové vody a ľahké krémy aj s obsahom kortikoidov /tie iba krátkodobo/. Vhodné sú preparáty s obsahom zelených pšeničných klíčkov a ovsa /v lekárni dostanete celú škálu/. Neodporúčam aplikovať konopnú masť.

Určite sa poraďte v lekárni, a ak nebudete úspešný, vyhľadajte svojho dermatológa. Pamätajte, že liečba ochorenia vyžaduje trpezlivosť zo strany lekára i zo strany pacienta.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa