Kozmetické prípravky na aknóznu pleť

Dermatologická poradňa22.03.2012
Kozmetické prípravky na aknóznu pleť

Dobrý deň, pri dermoporadenstve mi dermatologička poradila, že mám používať Avéne Clean-Ac (čistiací krém) Avéne Clean-Ac (hydratačný krém) Avéne TriAcnéal. Mám dlhodobo aknóznu pleť, ktorú už momentálne 2 mesiace liečim hormonálnou antikoncepciou (mám problém s vysokou hladinou testosterónu v tele), a tým mi odporučila, že mám užívať túto kozmetiku a budem mať pleť v poriadku.

Lenže užívam to približne dva a pol týždňa a mám predovšetkým na líciach veľké, boľavé, červené vyrážky, môže ísť o alergickú reakciu a tým pádom by mi táto kozmetika viac škodila ako pomáhala?

Nora, Sečovce

Milá Norika,

Ťažšia forma akné je problém, ktorý musí riešiť dermatológ. Uvádzate, že máte vysokú hladinu testosterónu a užívate hormonálnu antikoncepciu. To ale nemusí akné celkom vyriešiť. Je nutné pátrať ďalej a hľadať problémy aj v zažívaní, pátrať po hnisavých ložiskách v tele.

Obávam sa, že len s kozmetickými prípravkami nebudete úspešná! V počiatočných štádiach akné vystačíte s dezinfekčmými vodami, ale v ťažších prípadoch sú už vhodné lokálne antibiotiká, kombinované preparáty s retinoidmi. Ak aj to nestačí, lekár na základe vyšetrení postupuje ďalej a nastaví pacienta na liečbu celkovými antibiotikami. V ťažkých prípadoch sa dokonca môže rozhodnúť aj pre liečbu celkovými retinoidmi. Je to liečba závažná a pacient musí byť kontrolovaný!!

Červené bolestivé vyrážky ktoré popisujete, nemusia byť prejavom alergie, ale jednoducho kozmetika Avene u Vás nefunguje tak, ako sa očakávalo. Nenechajte sa odradiť a pokúste sa svoj problém riešiť ďalej.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa