Liečba akné retinoidmi: Možné riziká a výhody

Dermatologická poradňa05.07.2012
Liečba akné retinoidmi: Možné riziká a výhody
Dobrý deň, je roacutane (curacne, aknenormin) nebezpečný liek? Máte skúsenosti s liečbou týmto liekom, a aj takú že pacient už 6 rokov + je po úspešnej liečbe a nič mu nie je? Prečo ho v Amerike zakázali súdy? Je ho nebezpečné používať počas leta? Niektorí tvrdia, že nechal zhoršený stav voči slnku aj dva roky po liečbe, a mnohým sa po styku so slnkom spravili rôzne ekzémy a podobne... Je tiež pravda, že ničí ostatné orgány a plod? Ktorý z liekov, čo do tej skupiny patria je najslabší? Ďakujem pekne...

Jake, Bratislava

Milá Jake,

Liečba ťažkej formy akné pomocou Isotretinoinu- Roaccutanu/ Aknenormin, Curacne- rôzne názvy preparátu/ je liečba skutočne závažná a vyžaduje určitú skúsenosť lekára-dermatológa, na druhej strane ale aj disciplinovanosť zo strany pacienta.

Je nutné pravidelne kontrolovať tlak krvi, krvný obraz, hodnoty cukru, pečeňových testov, cholesterolu a triglyceridov v krvi. Ak sú tieto hodnoty v norme, nič nebráni v liečbe pokračovať až do konca.

Je ale potrebné vedieť, že tento liek má aj mnoho vedľajších príznakov (suchosť kože a slizníc, bolesti hlavy, zhoršené videnie, psychické poruchy zmeny nálad, depresie, smútok, abnormálne správanie....).

Keďže ide o celkové retinoidy, nie je vhodná kombinácia lieky + slnečné žiarenie, pretože môže dôjsť k začervenaniu kože a opuchu v mieste insolácie . Ak takúto liečbu užíva žena v plodnom veku musí byť chránená pred otehotnením vhodnou a účinnou antikoncepciou počas celej doby liečenia a 5 týždňov po ukončení liečby, pretože u nenarodených detí spôsobuje vysoké riziko ťažkých deformácii. Okrem toho sa pacientky musia opakovane podrobovať tehotenským testom. Pacienti, ktorí užívajú Isotretinoin nesmú počas liečby a mesiac po ukončení liečby darovať krv. Ak by takúto krv dostala tehotná žena, mohlo by to jej nenarodenému dieťaťu spôsobiť takisto ťažké malformácie.

Osobne mám s touto liečbou veľmi dobré skúsenosti, ktoré sú minimálne 10 ročné a doposiaľ som našťastie nemala možnosť ani u jedného pacienta pozorovať ani laboratórne zmeny ani celkové nežiaduce účinky. Je pravda, že všetci pacienti boli veľmi disciplinovaní a prísne dodržiavali liečebný režim.

Prečo bol v Amerike tento preparát zakázaný, neviem sa k tomu zodpovedne vyjadriť, pretože nepoznám detaily, ale predpokladám, že firma, ktorá tento preparát vyrába o tom vedomosť má.

Záverom chcem len podotknúť, že liečba celkovými retinoidmi nie je liečba bežná, preto je prísne sledovaná lekárom a pacienti sú do posledného detailu poučení.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa