Mám problémy s akné už 9 rokov. Čo mi poradíte?

Dermatologická poradňa28.11.2011
Mám problémy s akné už 9 rokov. Čo mi poradíte?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je antikoncepcia vhodným riešením na liečbu akné, ak mám chronický zápal mandlí už preliečený. Po jej vysadení sa mi akné zase vráti? Mám 24 a problémy s akné 9 rokov. Ďakujem za odpoveď.

Sandra, Cabaj - Čápor

Milá Sandra,

Chápem Ťa, že problém s akné, je to, čo Ti strpčuje život, ale nesmieš sa kvôli tomu trápiť. Dnes už existuje mnoho spôsobov ako sa s akné vysporiadať.

Mala ba si sa nechať kompletne vyšetriť u svojho dermatológa a ten bude určite bude hľadať príčinu. To, že máš chronický zápal mandlí, hoci preliečený, môže byť spúšťačom tvojho ochorenia.

Gynekológ by mal vyšetriť hladinu hormónov a ak to nie je v poriadku, vtedy možno uvažovať aj o hormonálnej liečbe.

Existuje však aj mnoho iných liečebných možností /lokálne liečba antibotikami, retinoidmi, kombináciou týchto prípravkov... U ťažkých a dlho trvajúcich akné sa osvedčila liečbe celkovými retinodmi, ale to už skutočne patrí do plnej kompetencie dermatológa.

Nezabudni ani na správnu životosprávu, vynechaj dráždivé jedlá, dodržuj pitný režim a pravidelne si čistí pleť. Verím, že sa Ti podarí a problém s pokožkou dotiahneš do zdarného konca.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa