Masáž: Namiesto úľavy, komplikácie

Dermatologická poradňa09.09.2011
Masáž: Namiesto úľavy, komplikácie

Dobrý deň, asi pred mesiacom som bola na masáži a po nej sa mi urobili drobné červené malé vyrážky po chrbte a krku (keďže som mala masáž chrbta a krku). Pravdepodobne mi to spôsobil ten olej, ktorý použili na masáži.

Neviete mi poradiť, čo by som si mala na chrbát a krk aplikovať, aby mi to zmizlo? Myslela som, že časom to zmizne a je tomu už mesiac, chcela by som sa vonku opaľovať, no mám strach si na to dať čo i len krém na opaľovanie aby sa mi to nezhoršilo. Môžte mi poradiť čo s tým? Za odpoveď Vám vopred veľmi ďakujem.

Jana, Sabinov

Milá Jana,

Na šiji mi na chrbte sa vám vytvorili príznaky kontaktnej dermatitídy /zápalu kože/ po aplikácii masážneho oleja. Ak sú vyrážky suchšie je vhodné krátkodobo aplikovať ľahký kortikoidný krém /len na prejavy/, ktorý pomerne rýchlo kožu upokojí. Ak sú prejavy až s tendenciou k hnisavým prejavom, tak najskôr dezinfekčné roztoky s obsahom alkoholu.

Umývajte sa len detským mydlom a ak plánujete opaľovanie, tak krémy alebo lociá s ochranným faktorom č. 25. Krémy kupujte len v lekárni, kde Vám poradia skúsení pracovníci.

Ak by sa situácia zopakovala, vyhľadajte svojho dermatológa, ktorý Vám urobí kožné testy a tak budete vedieť, čo Vašu pokožku dráždi.

Milá Janka, základné pravidlo je - najskôr pokožku zahojiť a až potom opaľovať!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa