Môžem mať peknú pleť bez krémov?

Dermatologická poradňa01.10.2012
Môžem mať peknú pleť bez krémov?

Dobrý deň,
pubertu mám už dávno za sebou, ale napriek tomu ma trápia vyrážky a začervenané miesta na tvári. Dermatologička mi nasadila antibiotiká Doxybene, ktoré mi tvár neuveriteľne vyčistili. Po akné a červených miestach ani stopy, nemusela som používať ani make-up.

Po skončení 6-týždňovej liečby zotrval tento stav ešte asi mesiac, potom sa to, bohužiaľ, vrátilo do takej podoby, ako pred liečbou (vlastne to bolo menej "hrozné"). Chcela by som sa opýtať, ako by som mala postupovať, aby sa môj problém vyriešil, nechcem stále užívať nejaké lieky alebo si aplikovať na tvár neustále nejaké krémiky a vodičky. Za radu a odpoveď vopred ďakujem.
S pozdravom


Lucia, Bratislava


Milá Lucia,
chápem, že Vás akné na tvári trápi, ale iste sa tomu dá pomôcť. Najskôr by ste mala podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia /krčné, zubné, gynekologické/ vyšetrenie krvného
obrazu, pečene a Helicobacter pylori v stolici. Tam niekde môže byť príčina, prečo sa Vám
akné stále, zhoršuje. Následne by mala bežať lokálna  liečba, s použitím dezinfekčných prípravkov a následne preparáty s obsahom kys.azelainovej lokálnych antibiotik a kombinácie
antibiotok a retinoidov.

Preparátov je na našom trhu  dosť a účinných, ale sama si túto liečbu nemôžete riadiť. Je potrebná návšteva dermatológa, s ktorým si dohodnete postupný liečebný plán. Tiež je nutná správna životospráva - tekutiny, ovocie, zelenina, nedráždivá diéta, obmedzenie tukov a uhľohydrátov. Svoju pleť budete musieť denne ošetrovať a čistiť, iba vtedy sa dočkáte  dobrého výsledku. Verím, že to zvládnete.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa