Nebezpečné húsenice: Pozor, nedotýkať sa!

Dermatologická poradňa21.06.2011
Nebezpečné húsenice: Pozor, nedotýkať sa!

Dobrý deň. Píšem v mene priateľa (27 r.). Pred 3 dňami sme boli v prírode a keď sme sa vrátili domov, tak mal na chrbte v bedrovej oblasti niečo ako väčšie množstvo štípancov. Na druhý deň to už mal začervenané a ako keby tam mal maličké pľuzgieriky. Vtedy ho to nebolelo, ani nesvrbelo, natreli sme to Fenistilom, čo ale nepomohlo.

Žiaľ na ďalší deň musel odcestovať do zahraničia a zistili sme, že má zväčšenú aj uzlinu v slabinách a dnes mi volal, že to miesto na chrbte ho pri dotyku bolí a svrbí. Keď sa toho nedotýka, tak ako keby to tam ani nemal. Uzlina je stále zväčšená a ako keby opuchnutá a tiež ho bolí. Je vodič kamiónu a je na cestách 3 týždne.

Prosím Vás o radu, či treba vyhľadať lekársku pomoc a prísť domov, alebo tento problém môže vyriešiť sám. Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem

Katarína, Malacky

Milá Katarína, chápem Vás, že sa bojíte o svojho priateľa a jeho zdravotný stav. Podľa popisu sa najskôr jedná a zápal pokožky vyvolaný húsenicou tzv. dermatitis erucarum. Pri pobyte v prírode dôjde ku kontaktu s húsenicou, ktorá sa buď priamo otrie o kožu a chĺpky húsenice ako ihličie poprhlia kožu, alebo dôjde ku kontaktu s listami, trávami, na ktorých húsenica bola. Zdurená uzlina v slabinách je len reakciou na silný zápal kože.

Bolo by dobre, ak by Váš priateľ mal pri sebe sústavne octanový krém, ktorý takéto ťažkosti zmierni. Na húsenicovú dermatitídu ja ideálny chladivý krém, ale najúčinnejší je krém s obsahom kortikoidu - aplikovať sa smie iba pár dní, kým sa nezačnú tvoriť chrastičky a kože nezbledne. Ak sú ale ťažkosti výrazné odporúčam vyhľadať kožného lekára.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa