Obarili ste sa horúcou vodou? Pozor na infekciu!

Dermatologická poradňa11.11.2011
Obarili ste sa horúcou vodou? Pozor na infekciu!

Dobrý deň, prst som si na ploche asi 1 cm štvorcový popálil horúcou vodou. Na druhý deň bola táto plocha iba troška citlivá.

Asi za 2 dni od toho sa mi tam vytvorili známe "vodové vyrážky", ktoré neskôr očerveneli ako keby zápal. Potom sa vždy vytvorila takáto vodová vyrážka na zdravej koži vždy vedľa už postihnutej kože, až sa to pekne rozšírilo takmer na celý prst. Koža v miestach vyrážok zvykla mokvať a po vysušení sa vytvorila chrastička, ktorá keď sa odlúpila tak bola pod ňou celkom tenká koža, na ktorej sa občas vytvorila malá vyrážka s troškou hnisu.

Vyrážky nie sú nikde inde iba na tom prste. Je zaujímavé že to nesvrbí. Asi týždeň to potieram červenou indulonou a včera som začal rakytníkovou indulonou - je že vraj proti ekzémom. Má to prejavy dyshidrotického ekzému, v teplom prostredí sa zvyknú objaviť nové pupienky alebo tiež keď sa spotím. Celé to trvá už 2 mesiace. Čo by ste mi odporúčili?

Mirec, Žilina

Milý Miroslav,

Prejavy, ktoré máte na prste ruky svedčia pre prejavy mikrobiálneho ekzému. Ide o prejavy, ktoré vznikli na poškodenej pokožke s následnou infekciou, čo je tvorba pľuzgierikov a ev. aj drobných hnisavých pupienkov.

Vrelo odporúčam vyhľadať dermatológa, ktorý Vám určite pomôže. Zvyknú sa užívať prípravky s obsahom ľahkého kortikoidu a s protibakteriálnou zložkou. Prejavy majú tendenciu šíriť sa do periférie.

Kým to zrealizujete odporúčam kúpele v odvare z dubovej kôry. To Vám zastaví tvorbu nových pľuzierikov. Sám tento problém nevyriešite, preto sa obráťte na odborníka.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa