Pozor na to, akú spodnú bielizeň máte na sebe!

Dermatologická poradňa27.10.2011
Pozor na to, akú spodnú bielizeň máte na sebe!

Dobrý deň, na chrbte sa mi začali robiť biele škvrny, rozširuje sa to a začínajú sa robiť aj v predu na hrudi. Nie som si istá, či sú to pigmentové škvrny, dosť ma to svrbí.

Môžete mi prosím Vás poradiť, čo s tým mám robiť, či sú to pigmentové škvrny a či s tým treba ísť k doktorovi? Je možné zakúpiť nejaké prostriedky v lekárni, antibiotiká? Čítala som, že môže ísť o pytiriasis versicolor, alebo vitiligo. K doktorovi sa dostanem až o mesiac. Ďakujem

Ľudmila, Trenčín

Milá Ľudmila,

Z vášho popisu sa jedná o Pityrisiasis versicolor, nezapálové hubové ochorenie vyvolané hubou Pityrosporum ovale. Ochorenie postihuje spravidla mladistvých po puberte, alebo dospelých. Predpokladom vzniku je silné potenie, nedostatočné odparovanie potu pri nosení syntetických odevov.

Predilekčným miestom je stred hrudníka a chrbta, prejavy sú farby kávovobielej, špinavožltej až hnedasté. Ložiská sú v lete pri opaľovaní svetlejšie, v zime tmavšie ako okolitá koža a jemne sa ošupujú. Ochorenie je chronické a často sa opakuje.

V lokálnej liečbe sa užívajú prípravky s obsahom itrokonazolu alebo ketokonazolu. Dôležité je časté kúpanie alebo sprchovanie s použitím syndetov po dobu niekoľkých týždňov.

V prípade neúspechu je vhodná celková liečba počas 7-10 dní /túto liečbu by mal riadiť dermatológ /. Zo starších liečebných postupov je vhodné aj kúpanie v Solfatane / 3 x po sebe v týždňových intervaloch.

Nie je vhodné nosenie spodnej bielizne alebo odevov z umelých vláken.

Milá Ľudka, dúfam, že sa Vám podarí zvládnuť Váš problém, ale musíte byť trpezlivá.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa