Pozor na vyliaty benzín zo zapaľovača!

Dermatologická poradňa13.12.2012
Pozor na vyliaty benzín zo zapaľovača!

Dobrý deň prajem,
pred pár dňami sa mi na stehne spravili dva červené fľaky, ktoré najskôr nepríjemne pálili (asi hodinu), odvtedy len občasne zasvrbia, no podráždenie ostalo. Pravdepodobne je to reakcia na benzín do zapaľovačov, nakoľko je možné, že som svoj zapaľovač preplnil a vo vrecku došlo k úniku benzínu. Cez vnútro vrecka teda došlo ku kontaktu pokožky s benzínom.

Vzhľadom na to, že sa to stalo počas cestovania, k umytiu pokožky došlo asi až po troch - štyroch hodinách. Pre istotu som si to natrel aj telovým krémom. Odvtedy však prešli už 4 dni a začervenané je to ešte stále, hoci svrbenie už prakticky necítim.

Chcem sa opýtať, či dĺžka hojenia po kontakte s benzínom do zapaľovačov je normálna, alebo či došlo k alergickej reakcií a bude vhodnejšie vyhľadať dermatologičku? Postihnutá oblasť sa nerozširuje, žiadne iné symptómy ako začervenanie sa nevyskytujú. Ďakujem za odpoveď.

Miro, Bratislava


Milý Miroslav,
Vaša  pokožka sa podráždila kontaktom s benzínom a došlo ku tzv. kontaktnej dermatitíde.
To, že pokožka bola dlhšie červená a svrbela bolo spôsobené dĺžkou pôsobenia alergénu
vo Vašom prípade to boli 3-4 hodiny. Mnohokrát je podráždenie pokožky tak silné, že si skutočne vyžiada návštevu lekára a liečbu niekoľkých dní. Bolo by zaujímavé urobiť test na danú látku, čím by sa potvrdila alebo vyvrátila buď iritačná alebo alergická reakcia. Pozitívny   test by znamenal, že nie je vhodné prichádzať do kontaktu s látkou, ktorá u Vás vyvolala  zmeny na pokožke.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa