Prach z kriedy vysušuje detské rúčky. Ako tomu zabrániť?

Dermatologická poradňa30.11.2011
Prach z kriedy vysušuje detské rúčky. Ako tomu zabrániť?

Dcéra má 11 rokov a veľmi citlivú pokožku. V lete sa nemôže dlho slniť na slnku, lebo sa vyhádže drobnými vyrážkami na hrudníku a lícach a teraz keď mrzne a fúka vietor mala pre zmenu vysušené ruky. Mala také červené fľaky na chrbte ruky. Ukľudnilo sa jej to až po dvoch dňoch strávených doma.

Krém nivea nosí aj do školy, lebo ten istý problém má aj keď píše na tabuľu s kriedou a najviac sa to objavuje keď je týždenníčkou. Prach z kriedy jej strašne vysušuje ruky až tak, že sa jej robia drobné ranky. Liečime to harmančekovými odvarmi, detskými mydielkami a stálym krémovaním. Zmizne jej to až vtedy, keď prestane prichádzať do styku s kriedou a to niekedy až týždeň po poslednom kontakte s kriedou.

Chystáme sa síce na kožné, ale musím počkať na príznaky. Poraďte mi čo s tým, ako tomu predchádzať. Ďakujem.

Eva, Košice

Milá Eva,

Problém, ktorý má Vaša dcéra iste nie je jednoduchý len preto, že má problémy s pokožkou v letných aj zimných mesiacoch.

Vrelo odporúčam pred letom prípravu pokožky beta katoroténom, a na začiatku výsevu aj antihistaminiká.

Cez zimné obdobie krémy polomastné alebo mastné /nie hydratačné, ani harmančekový odvar, ktorý kožu suší/ vhodné sú liečivé olejové prísady do kúpeľa, liečivé masti s obsahom ľahkého kortikoidu, krémy s obsahom olivového oleja /pokožku je nutné chrániť pred chladom rukavičkami/

Ak sa napriek tomu stav nezlepší, nutne vyhľadajte dermatológa, ktorý zváži aj epikutanné testy a ďalšie vyšetrenia a ev aj liečbu. Vaša dcéra sa musí naučiť premasťovať pokožku na rukách niekoľko krát denne!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa