Seboroická dermatitída: Príčina vzniku a jej liečba

Dermatologická poradňa12.10.2011
Seboroická dermatitída: Príčina vzniku a jej liečba

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako by sa dala moja pleť zlepšiť. Mám takú strašne zvláštnu pleť, neviem ani či je suchá, či aká.. ale asi skôr taká zmiešaná. Pred troma rokmi som mala dosť akné, teraz už len občas, skoro vôbec.. ale pokožka na lícach a nose je stále taká zvláštna, začervenaná, nejednotná, vyzerá proste nezdravo. Na brade mám takú tmavšiu pokožku, nechápem prečo. Musím stále používať make-up, používam značku Garnier, myslím že to je dobrý výrobok, lebo ako jediný mi zatiaľ vyhovoval.

Mary, Bratislava

Milá Mary,

Som rada, že ste poslala fotografie, lebo Vám môžem lepšie poradiť. Na tváričke máte seboroickú dermatitídu. Ide o chronickú dermatózu, ktorá sa vyskytuje v oblastiach bohatých na mazové žľazy. Príčina ochorenia nie je celkom známa. Často sa pozoruje familiárny výskyt. Dôležitým predispozičným faktorom je zvýšená činnosť mazových žliaz, často bývajú na koži prítomné baktérie i kvasinky /Pityrosporum ovale, Candida albicans/

Emočný stres môže situáciu zhoršiť, ale počas dovolenky sa stav značne môže zlepšiť. V zime sa kožné prejavy môžu zhoršovať. K ošetreniu pleti užívajte len jemné pleťové vody a vhodné sú tiež ľahké krémy s jemným kortikoidom, ktoré sa môžu užívať iba krátku dobu, ale efekt môže byť veľmi dobrý.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa