Takého problémy s akné som nemala ani v puberte

Dermatologická poradňa30.08.2011
Takého problémy s akné som nemala ani v puberte

Dobrý deň, asi tak pred pol rokom sa mi začalo po celej tvári vyhadzovať bolestivé zapalené akné, dosť veľké. Mám 27 rokov, takéto problémy som nemala ani v puberte. Zmenila som asi tak pred 3 mesiacmi kožnú doktorku. Vidieť tu malé pokroky. Prešla som už mnohými liekmi.

Momentálne užívam len vitamíny Ampcare, Dermomatrix, na noc mám masť Biretix a lokálne na akné si dávam cez deň nejaký zarábaný lieh od pani doktorky.

Gynekologické vyšetrenie som mala v poriadku, štítna žlaza tiež v poriadku, v žalúdku som mala zisteného Helicobactera, ktorého hodnota bola len mierne prekročená nad limit, naň som užívala 2 antibiotika a lieky na potlačenie kyseliny. Bola som na krčnom, zistili mi alfahemolytické streptokoky, neisseria sp. nepatogénne a ojedinele streptococcus betahaemolyticus skupiny C. Aslo som mala 106,17.

Krčný doktor mi odporúčil vybrať mandle. Ja som s tým nesúhlasila, kedže nebývam chorá, nikdy som neprekonala žiadnu angínu ani v detstve. Dal mi lieky penclen 350 mg, mám to doužívať a prísť na kontrolu. Momentálne lieky ešte užívam. Odkedy som prestúpila k novej p.doktorke kožnej tak za tie 3 mesiace sa tá pleť radikálne zlepšuje.

Myslíte si, že by som si tie mandle mala dať vybrať? Od veľa známych, ktorí si tým prešli počúvam len negatívne názory. Dokonca po rozhovore s jednou kozmetičkou mi tvrdila, že má zákazníkov, ktorí chodia k nej na čistenie pleti kvoli akné, absolvovali aj vybratie mandlí a pleť sa vôbec nezlepšila. Ďakujem za odpoveď

Jarka, Topoľčany

Milá Jarka,

Je veľmi dobre, že svoj problém s pokožkou riešite cestou svojej dermatologičky, ktorá postupuje správne.

Ak Vám na krčnom zistili, že máte chronicky zápal mandlí, rozhodne sa pri takomto kultivačnom výsledku musíte preliečiť antibiotikami a vyšetrenia krvi i kultivačný nález sa po ukončení liečby musí zopakovať. Až na základe týchto vyšetrení sa pp. krčný lekár rozhodne, či mandle vybrať, alebo nie. Je potrebné si uvedomiť, že takýto nález v hrdle môže kožný nález len zhoršovať, nehovorím o tom, že chronický zápal mandlí môže spustiť problémy so srdcom, obličkami i kĺbmi.

Ak by sa pleť rapídne nezlepšila, pani doktorka iste siahne aj k závažnejším spôsobom liečby. Nenechajte sa odradiť a dotiahnite to konca.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa