Tetovanie a sklerodermia: Aké je riziko?

Dermatologická poradňa27.05.2011
Tetovanie a sklerodermia: Aké je riziko?

Dobrý deň, chcela by som sa na vás obrátiť s otázkou, čo sa týka tetovania pri sklerodermii. Sklerodermiou som bola infikovaná cca pred 5 rokmi na dovolenke v Chorvátsku, kde sa mi vytvorili hnedé fľaky v oblasti brucha a pravého stehna.

Odvtedy som podstúpila dva krát liečbu penicilínom, potom pendepon, no a postihnuté miesta som natierala rôznymi hormonálnymi a vitamínovými masťami. Asi pred rokom, sa mi to ešte rozširovalo, ale momentálne je to v norme, fľaky sa nijak nemenia a nenatieram to žiadnymi masťami, na telo používam iba Excipial Lipolotio.

Chcela by som si dať tetovanie (samozrejme nie piamo na postihnuté miesta), ale bojím sa, že sa mi objavia nové fľaky, pípadne sa mi rozšíria staré. Aké je riziko, že sa mi to zhorší? Dakujem.

Monika, Bardejov

Milá Monika,

Jedným z možných vyvolávateľov tohto chronického ochorenia je aj trauma, preto Vám neodporúčam žiadnu manipuláciu ani s pokožkou, ktorá nebola ochorením postihnutá. Nemyslím si, že tetovanie by bolo tým správnym rozhodnutím.

Doprajte svojej pokožke pleťové mlieka a krémy najmä s obsahom vitamínu E a potešte ju občasnou masážou: Budete spokojná Vy i Vaša koža.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa