Tlačiť, či vysúšať? ...zahnisané vyrážky

Dermatologická poradňa24.01.2012
Tlačiť, či vysúšať? ...zahnisané vyrážky

Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, mám 22 rokov a od mladosti ma trápi akné... no nie a nie sa ho zbaviť, chodím aj ku kožnej, no nič moc. Či používam veci z obchodu, alebo momentálne aj Biodermu, tak sa mi to rozširuje ďalej.

Preto by som sa Vás chcela spýtať, lebo v tomto má každý svoj názor.. vytláčať zahnisanú vyrážku, alebo počkať a len ju vysúšať? Používam na to Eclaran 10nu. Ja skúšam oba prípady, ale zmeny nevidím. Čo je lepšie z odborného hľadiska? A navštevovať kozmetičku alebo nie? Vopred ďakujem za odpoveď. Pekný deň prajem

Simona, Považská Bystrica

Milá Simona,

Verte mi, že aj ťažké formy akné už dnes vieme úspešne liečiť. Je ale nutná postupnosť v liečbe, ktorá sa riadi typom pokožky a formou akné. Kým ľahšie formy sa zvládajú dezinfekčnými prípravkami s obsahom antibiotík, ťažšie formy sa liečia aj celkove a to retinoidmi.

V prípade, že sa tvoria bolestivé zapálené vyrážky, je vhodná lokálna antibiotická liečba a následne lokálna aplikácia retinoidov alebo kombinácia antibiotík s retinoidmi. Ak sú na koži iba komedá /čierne bodky/, tie je vhodné vytláčať, ale zapálené vyrážky sa vytláčať nemajú, skôr je vhodné ich napichnúť, aby sa obsah ľahko dostal von.

Ak s tým nemáte skúsenosť, zverte sa kozmetičke, ktorá čistenie pleti ovláda. Teraz je vhodný čas na lokálnu aplikáciu retinoidov, mala by ste to to využiť a poradiť sa so svojim dermatológom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa