Trápia vás tukové guličky? Poradíme!

Dermatologická poradňa20.02.2012
Trápia vás tukové guličky? Poradíme!

Dobrý deň. Mám 31 rokov, pred 5 rokmi sa mi vytvorili na vnútorných častiach rúk a na hrudníku a bruchu petechie. Postupne pribúdali. Bola som na hematológii, nič zvláštne nezistili, krvné doštičky mám v norme. Nič k tomu nepovedali. Neviete mi prosím povedať z čoho sa mi to mohlo vytvoriť a či mi to vôbec niekedy zmizne, prípadne liečbu? Keď mi takto praskajú cievky nemám sa obávať, že mám nejaké jemné cievy a že mi môže prasknúť aj cievka v hlave?

A ďalšia vec, čo ma trápi sú tukové guličky. Mala som 2 na nohe a teraz po tehotenstve mi pribudli ďalšie 3 v oblasti brucha. Čo to znamená, značí to nejaký zdravotný problém, keď sa mi vytvárajú tie tukové guľky a môžem nejak zabrániť ich vzniku? Vstrebe sa to, či už to mám navždy? Ďakujem za odpoveď

Perla, Bojnice

Milá Perla,

Tvorba petechii môže mať mnoho príčin, od porúch zrážania krvi až po nadmernú fyzickú záťaž, ale tiež užívanie liekov, ktoré riedia krv /typu Anopyrín, Warfarin, Ibuprofen, Diclofenac.../ Ptetechie sa zvyčajne časom stratia, nestratia sa však drobné angiómy /živočervené prejavy ploché alebo mierne vyvýšené nad kožu/, ktoré sa dajú odstrániť kauterom. Pri týchto prejavoch nemusíte mať obavy, že Vám praskne cievka v hlave.

Tukové guličky sú pp. histiocytómy nezhubné útvary, ktoré sú skôr kozmetickým problémom a dajú sa chirurgicky odstrániť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa