V čom je fígeľ? Hlava umytá a predsa nie!

Dermatologická poradňa16.11.2011
V čom je fígeľ? Hlava umytá a predsa nie!

Dobrý deň. Môj syn /27 r./ má ružovú pokožku hlavy, ktorá už v podstate druhý deň po umytí zapácha. Začali mu vypadávať vlasy, pracuje na ministerstve a stresu má iste dosť a určite sa veľmi zdravo nestravuje, ale nechápem to, že po umytí je koža vo vlasoch deň biela, potom zružovie, trochu svrbí a zapácha.

Syn nemá lupiny, kožní lekári zatiaľ všetko riešili šampónom z lekárne. Domnievam sa, že je potrebné požiadať o ster z pokožky hlavy. Čo by ste mu poradila? Ďakujem za odpoveď

Anna, Karolinka

Milá Hanka,

Chápem, že problém, ktorý má Váš syn s pokožkou hlavy Vás trápi najskôr preto, že tento jeho problém je sprevádzaný zapáchaním.

Podľa toho, ako to popisujete, ide najskôr o typ seboroickej dermatitídy forma /olleosa/, pri ktorej sa koža premasťuje a kedy sú na pokožke prítomné kvasinky a baktérie, ktoré sa rozkladajú. Skutočne by nebolo zle, ak by bolo urobené kultivačné vyšetrenie kože na baktérie a kvasinky následne aj ev. liečba podľa citlivosti.

Najväčším problém Vášho syna je aj to, že sa nestravuje pravidelne a žije v stresujúcom prostredí, ktoré zhoršuje kožný nález. Vrelo odporúčam obmedziť vajcia, ryby, kapustovité zeleniny, mlieko a dráždivé jedlá. K lokálnemu užívaniu sú vhodné šampóny s obsahom ketokonazolu, selénu, dechtu, pyritión zinku, salicylu a takisto prípravky s obsahom týchto zložiek, ktoré sa aplikujú do pokožky vlasov po umytí.

Ideálne by bolo, ak by sa Váš syn zveril do rúk skúseného dermatológa, ktorý mu s jeho problémom určite pomôže.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa