Zhoršujúci sa atopický ekzém u dcérky

Dermatologická poradňa11.09.2012
Zhoršujúci sa atopický ekzém u dcérky

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás ohľadom problému mojej 4-ročnej dcérky. Od 2 rokov má atopický ekzém, ktorý sa vôbec nelepší, dokonca mám pocit, že je čím ďalej tým horší. Najhoršie má prejavy na zápästiach a priehlavkoch, niekedy sa objaví aj pod kolienkami a na krku, kožu na celom tele má suchú, bez ohľadu na ročné obdobie.

Bola liečená Protopicom, rôznymi robenými mastičkami, užíva antihistaminiká, kúpeme ju v Balneum alebo Oilatum olejčeku, obliekame bavlnené oblečenie, nejedáva citrusy,
orechy, paradajky... nemáme žiadne domáce zviera, záclony. Od začiatku roka jej kožná lekárka zmenila liečbu, nasadila jej Elidel, ale nič sa nezmenilo. Boli jej robené kožné testy, aj čiastočné krvné testy, z ktorých jej vyšla pozitivita na vaječný bielok, ostatné bolo negatívne.

Bielok sme zo stravy vylúčili, aj predtým ho konzumovala len príležitostne, ale vôbec to nepomohlo. Ja som už zúfalá, neviem ako ďalej. Dcéra sa mi aj v noci budí s plačom, že ju svrbia rúčky, nechce si umývať ruky, lebo plače, že ju to štípe. Kožu na rúčkach má dopukanú, úplné suchú, až šupinatú, niekedy dokonca aj s pľuzgierikmi. Čo ešte máme vyskúšať, na koho sa obrátiť? Ja už neviem, ako jej mám pomôcť. Ďakujem za Váš názor.

Michaela, Banská Bystrica


Milá Michaela,
chápem Vás, že ste nešťastná pre atopický ekzém Vašej dcérky, ale nesmiete si zúfať. Myslím si, že robíte všetko dobre, ale je potrebné si uvedomiť, že atopická koža je neskutočne suchá, a preto je potrebné ju sústavne premasťovať. V čase, keď dôjde k zhoršeniu prejavov, je nutné prejavy ošetrovať liečivými masťami a krémami aj s obsahom jemnejších
kortikoidov (Locoid, Advantan) Z premasťujúcich prípravkov sú vhodné - Ecxipial U lipolotio, Lipobase cr., Exomega krém i pleťové mlieko. Ak sa Vaša dcérka škriabe skúste ju kúpať v odvare z ovsených vločiek alebo pridajte do kúpeľa uvarenú škrobovú múčku (Maizena, Zlatý klas). Všetky ostatné kritéria vlastne dodržiavate, len nezabúdajte premasťovať pokožku aj viackrát denne!!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa