Život mi znepríjemňuje nadmerné potenie

Dermatologická poradňa21.07.2011
Život mi znepríjemňuje nadmerné potenie

Chcela by som sa spýtať, čo mám robiť. Veľmi sa potím a nielen cez leto. Stačí mi vyjsť hoci aj na 5 minút von v horúčave a už som spotená. Potím sa dokonca aj cez zimu, keď len idem po ceste v kabáte. Vtedy sa viem rozopnúť, ba i vyzliecť, no vyzerá to veľmi divne, keď je vonku mráz a ja mám rozopnutý kabát. Alebo vonku 10 stupňov a ja v krátkom tričku. Alebo na takej zumbe. Je síce pravda, že mám asi 10 kg nadváhu, ale i pribratejšie odomňa sú oveľa menej upotené ako ja. Ja už po desiatich minútach utieram pot z čela, zatiaľ čo iné ho majú ešte suché. A vadí mi to i na diskotéke, keď tancujem. Vždy som potom akoby na chrbte obliata vodou.

Nebola som síce u doktora, ale veľmi mi to znepríjemňuje život. Nie je náhodou možné, žeby som to zdedila po otcovi, ktorý má tiež takéto problémy? Alebo je za tým, nedajbože, nejaká choroba? Prosím poraďte.

Martina, Zubák

Milá Martinka,

Chápem, že Vám nadmerné potenie spôsobuje starosti, lebo je to veľmi nepríjemné. Ako u mnohých iných zdravotných problémov aj u tohto platí, že sa na tom podieľa aj genetická predizpozícia.

Je však nutné myslieť aj na mnohé iné faktory, ktoré to môžu spôsobovať /emociálne vplyvy, zvýšená hmotnosť, zvýšená činnosť hypofýzy, štítnej žľazy, zvýšené hodnoty cukru, neurologické ochorenia, gynekologické problémy/.

Martinka, rozhodne vyhľadajte svojho dermatológa, ktorý Vám určite pomôže a bude hľadať príčinu Vášho trápenia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa