Znamienko na prsníku: Zbavte sa ho!

Dermatologická poradňa09.05.2011
Znamienko na prsníku: Zbavte sa ho!

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Moja 11 ročná dcéra má materské znamienko /4mm/ - má ho od narodenia, nesvrbí, nemení tvár, síce trochu je väčšie ako pri narodení, takže minimálne rastie, ale asi to je aj rastom dieťaťa. Má ho na prsníku, na mieste kde neskôr bude zavadziať, keď bude nosiť podprsenku. Na preventívnej prehliadke nás obvodná p. doktorka poslala ku kožnej lekárke, ktorá mi povedala: že dieťaťu pred pubertou by sa znamienka nemali odstraňovať, ale že na seminári, na ktorom nedávno bola, odznelo, že všetky vrodené znamienka sa majú odstrániť a že bude jej to zavadzať neskôr a že sa mám rozhodnúť, nechá to na mňa. Prosím Vás veľmi pekne o radu.

Melinda, Veľké Kapušany

Milá pani Melinda,

Každé pigmentové znamienko je vhodné vyšetriť dermatoskopom a na základe tohto vyšetrenia by malo padnúť rozhodnutie, či znamienko vybrať alebo nie. Ak je však pigmentový útvar dráždený, je vhodné ho chirurgicky odstrániť s následným histologickým vyšetrením.

Ja osobne by som počkala aspoň do 14 roku života. Musíte ale vedieť, že je nutná kontrola minimálne 1 x v roku a ochrana pred UV žiarením je len samozrejmosťou.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa