Jan, Púchov: Mám už len čakať na exekúciu?

Finančná poradňa09.02.2016
Jan, Púchov: Mám už len čakať na exekúciu?

Dobrý deň,
nabral som si veľla úverov, pretože som mal veľký príjem a vždy som mal nejakú predssavu ako ich budem splácať, aj som ich skúšal vždy nejako skombinovať, ale nešlo to. Tak som musel brať ďalší úver od nebankoviek. Klesol mi príjem z 1300 na 800, splátky mesačne mám 1500 eur. Nemám čím ručiť, bývam u mamy a nedá sa mi to nijako skonsolidovať. Dlhy sú vo výške 70.000 eur, pracujem od 16 rokov, aj popri škole. Nikdy som nebol nezamestnaný. Neviem, čo mám ďalej robiť.

Chcem napísať všetkým spoločnostiam, čo je vo veci, že už to nemôžem splácať a navrhnúť im nejakú splátku, okolo 500 eur mesačne, pokiaľ by som sa nedostal z tejto situácie. Mám v pláne úprimne splatiť celý dlh, ale potrebujem to aspoň dať na 30 rokov. Pokiaľ sa mi nezlepší celý príjem alebo nevycestujem preč. Teraz som mal aj celkom dobrú možnosť. Padlo to. Mám ich kontaktovať alebo čakať na exekúciu?

Jan, Púchov

 
Dobrý deň prajem,
vždy je prevencia lepšia ako riešenie platobnej neschopnosti po jej vzniku. V prípade, že sa klient dostane do situácie, v akej sa nachádza p. Ján z Prešova, navrhujem skontaktovať sa s inštitúciami, ktoré pôžičky poskytli a skúsiť sa dohodnúť na splátkovom kalendári. Ideálne je riešiť situáciu ešte predtým, než sa klient omešká na splátke, nakoľko omeškanie sa premietne do úverového registra klienta a v očiach banky môže rating klienta klesnúť.
 
Alternatívu by som videl v možnosti založenia nehnuteľnosti, ktorá nemusí byť vo vlastníctve p.Jána. Pokiaľ je schodná cesta pomoci prostredníctvom založenia tuzemskej nehnuteľnosti v rodine, prípadne medzi známymi, určite by som sa zameral na riešenie situácie aj touto alternatívou. Predovšetkým, je najmä v tomto bode dôležité, aby p.Ján nemal omeškania na splátkach úverov, ktoré si zobral.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa