Lenka, Bratislava: S akými poplatkami môžem rátať pri predaji bytu na úver?

Finančná poradňa17.08.2016
Lenka, Bratislava: S akými poplatkami môžem rátať pri predaji bytu na úver?

Dobrý deň,
mám úver na bývanie, avšak rada by som predala byt, na ktorý som si hypotéku vzala. Majiteľkou som iba rok, s akými poplatkami môžem rátať?

Lenka, Bratislava

Dobrý deň prajem,
pri predaji bytu, ktorý nemáte vo vlastníctve dlhšie ako 5 rokov je potrebné rátať s nákladmi spojenými s daňovou povinnosťou a nákladmi za skoršie splatenie úveru. Máte totižto povinnosť zaplatiť 20% daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti za predpokladu, že došlo k predaju nehnuteľnosti za vyššiu sumu, než za akú ste byt kúpili.

Pokiaľ sa chcete dani vyhnúť, navrhujem:

- Predať byt za rovnakú sumu, za ktorý ste ho kúpili
- Predať byt po uplynutí lehoty 5 rokov
- Predať byt za vyššiu sumu, než ste ho kúpili, ale rozdeliť kúpnu cenu na cenu za byt a cenu za príslušenstvo.

Okrem daňovej povinnosti sa budú na váš úver vzťahovať nasledujúce poplatky:

- Pokiaľ nemáte refixačné obdobie, budete platiť 1% poplatok za skoršie splatenie z hodnoty zostávajúceho úveru. Napr.: zostatok úveru je 100 000 eur, zaplatíte tak na poplatku 1000 eur.
- Pokiaľ máte refixačné obdobie, ktoré prichádza raz a 1-3-5-7 rokov, je to obdobie obnovy úrokovej sadzby. V daňovom období neplatíte žiadne poplatky za skoršie splatenie úveru
- Pokiaľ máte hypotekárny úver pre mladých, je potrebné rátať okrem poplatku za skoršie splatenie (1%), aj s vrátením štátneho príspevku pre mladých za celé obdobie jeho poberania, pokiaľ vyplatíte úver pre mladých za menej ako 4 roky.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa