Lucia, Poprad: Matka nesplácala úvery, skončila ako alkoholička

Finančná poradňa13.04.2016
Lucia, Poprad: Matka nesplácala úvery, skončila ako alkoholička

Dobrý deň,
moja matka mala viacero pôžičiek a úverov, ktoré nesplácala. Keď už situácia bola neznesiteľná, dohodla sa s mojou krstnou (otcovou sestrou), že zoberie hypotéku a tú založia rodinným domom, ktorý je v osobnom vlastníctve krstnej, a touto hypotékou zaplatí všetky ostatné dlhy. V dome žijem aj ja spolu so starými rodičmi, ktorým zdravie už neslúži tak ako by malo. No, bohužiaľ, po pár rokoch sme zistili, že matka nezaplatila ani jedinú splátku a začali chodiť upomienky krstnej ako ručiteľovi.

Ďalej sa ukázalo, že matka z tej hypotéky nevyplatila nič, peniaze nemá, ani nevieme, kde sú, a banka jej už aj zobrala byt, na krku jej ostali aj nejaké nebankovky a kopec exekúcií, a z nej sa stala alkoholička. Keďže o dom v žiadnom prípade nechceme prísť, splácame hypotéku za ňu, ale nie je to jednoduché, keďže po zrátaní príjmov nás všetkých a zaplatení splátky a ostatných výdajov, nám ledva ostane na stravu. Krstná podala žalobu na súd, kde si vymáha peniaze späť, ale tiež musíme čakať, kým si exekútor stiahne svoje poplatky, a suma, ktorú nám mesačne pošlú je vždy iná, niekedy až smiešne nízka, keďže dokopy sa jedná o 60 000 €.

Je to boj na dlhé lakte a veľmi dlhú dobu. Neexistuje nejaký iný postup, vďaka ktorému by sme sa dostali rýchlejšie k peniazom. Alebo hocčo iné, čo by sme mohli podniknúť. Mám 24, potrebujem sa postaviť na vlastné nohy a nie najbližších 30 rokov splácať matkyne dlhy, za ktoré vôbec nemôžem. Matka si spokojne žije ďalej, pije každý deň, a to splátky sa vôbec nestará, je jej to ukradnuté, veď ona z toho vyšla najlepšie z nás všetkých, a beztrestne. Chcem pomôcť starkým a krstnej, nedovolím, aby prišli o strechu nad hlavou, no táto situácia je pre nás absolútne dehonestujúca a ničí nám život už niekoľko rokov. Strácam nádej, že existuje nejaké východisko z tejto situácie. Budem Vám veľmi vďačná, ak mi dáte akúkoľvek radu, ktorá by nám pomohla. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Lucia, Poprad

Pri tejto naozaj nezávideniahodnej situácii, by som Vám odporúčal aspon 3 veci:
1. Mať čo najviac pod kontorlou vzťah s Vašou matkou, aby ste vedeli udržať jej výdavky a schopnosť splácať.

2. Po určitom čase sa pokúsiť hypotekárny úver refinancovať, aby ste mohli prípadne znížovať splátku.

3. Pokúsiť sa pri svojom osobnom živote sa profesíjne uplatniť a zvýšiť si tak príjem, aby ste si mohli postupným sporením odkladať finančné prostriedky, a tak splácať nežiaduce úvery.

To je momentálne, žial jediné, čo Vém viem v tejto chvíli odporučiť. Držím Vám palce, buďte silná.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa