3 otázky budúcej mamičky...

Gynekologická poradňa08.09.2009
3 otázky budúcej mamičky...

Dobrý deň. Mám 3 otázky...

1. Som v 11-tom týždni tehotenstva a na popáleninu som, z nepozornosti, použila dezinfekčný prostriedok Betadine. Ako som ohrozila svoje bábätko?

2. Plánujem 45 hodinovú cestu autom na dovolenku. Je to bezpečené v tomto štádiu tehotenstva?

3. Ktoré bežné činnosti v domácnosti sú v tehotenstve nebezpečné, alebo pri ktorých mám zvýšiť opatrnosť? Môžem napr. dvíhať svojho 2 ročného syna bez obmedzenia?

Anna, Kežmarok

Milá Anna, preparát Betadine sa síce neodporúča, ale nie je vysoko rizikovým, preto sa vôbec nemusíte obávať.

45 hodinová cesta autom nie je ľahká, ani pre úplne vitálneho človeka. Určite je to riziko, odporúčala by som Vám robiť si prestávky, hlavne precvičovať dolné končatiny a raz za čas si aj ľahnúť a oddýchnuť si. Myslím si, že vo Vašom prípade by cesta lietadlom bola bezpečnejšia. Nezabudnite na zdravotné poistenie, pretože nikdy neviete kedy budete ptrebovať gynekológa.

Čo sa týka činností v domácnosti, záleží hlavne na tom o aký druh činnosti sa jedná. Nebezpečný je kontakt so syntetickými farbami. Ak prerábate byt alebo staviate dom, tiež to patrí medzi rizikové činnosti v tehotenstve.

Na záver len toľko: Vždy treba myslieť hlavne na vaše bábätko, netreba nič preháňať a dávať si na každom kroku na seba pozor.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa