Aké je to ochorenie?

Gynekologická poradňa09.06.2009
Aké je to ochorenie?

Prosím Vás o info, o aké pohlavné ochorenie ide, pri ktorom je nutné doživotne brať antibiotiká, je to vraj nejaký herpes. Ďakujem

Žaneta, Lučenec

Zdravím Žanetka, neviete mi povedať k tej chorobe, ktorú myslíte niečo konkrétnejšie? Pretože pokiaľ máte na mysli herpes simplex vaginalis, tak ten sa nelieči antibiotikami, ale antivirotikami, pretože ide o vírusové ochorenie.

Herpes simplex genitalis - patrí medzi vysoko nákazlivé, pohlavne prenosné ochorenia. Na vonkajšom genitáli, ale napríklad aj na krčku maternice, či v oblasti konečníka sa vytvárajú bolestivé pľuzgieriky so zapálenou spodinou.Herpes vírus sa prenáša len priamym kontaktom pokožky s postihnutým miestom. Ak sú prítomné vyrážky, choroba je veľmi infekčná. Preto pokiaľ má človek herpes na perách, orálnym stykom može preniesť infekciu na genitálie partnera. Pri tomto ochorení sa často vyskytuje horúčka, bolesti kĺbov a svalov, zvačšenie uzlín v oblasti slabín.

Ide o celoživotné ochorenie, bez možnosti trvalého vyliečenia. Po prebehnutí ochorenia, vírusy pretrvávajú v hostiteľovi počas celého života a môžu sa opäť aktivovať pri znížení obranyschopnosti, pri strese, pri podráždení v oblasti jeho najvačšieho výskytu, pri horúčke, u žien aj v období menštruácie. Liečba slúži len na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia a priebehu infekcie.

 

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa