Ako predísť rakovine prsníka

Gynekologická poradňa21.02.2012
Ako predísť rakovine prsníka

Dobrý deň. U nás v rodine, u tety sa vyskytla rakovina prsníka a bohužial bol to zhubný nádor. Teta je už teraz po chemoterapiách a zatiaľ sú výsledky pozitívne. Mám prestať s užívaním hormonálnej anitkoncepcie, keď sa nám v rodine vyskytla toto ochorenie? HAK beriem dva roky a som teraz na vážkach či pokračovať. Ďakujem vopred za odpovede.

Lucia, Trenčín

Milá Lucia, karcinóm prsníka má 10-15% familiárny pôvod, takže ak máte v rodine CA prsníka, patríte do rizikovej skupiny. Vystavenie pôsobeniu estrogénov patrí tiež medzi rizikové faktory.

Myslím, že užívanie klasickej hormonálnej antikoncepcie s obsahom estrogénu, nie je pre vás vhodné. Existuje však vnútromaternicové teliesko alebo tzv. minipilulka - čo je antikoncepcia bez estrogénu.

Keďže patríte do tzv. rizikovej skupiny je veľmi potrebné aby ste chodila na pravidelné vyšetrenia prsníkov. Ak ste ešte nerodila, tak vám doporučujem pôrod spojený s kojením minimálne 1 rok, čo patrí medzi protektívne faktory proti rozvoju karcinómu prsníka.

Celosvetovo je v súčastnosti najviac používaným modelom na zistenie rizika CA prsníka tzv. GAILOV MODEL - umožňuje zistiť všetkým ženám riziko vzniku CA prsníka a je dostupný na internete, pričom za rizikovú je považovaná žena mladšia ako 60 rokov, ktorej vypočítaná hodnota rizika je > 1,67%.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa