Amniocentéza: Ťažké rozhodnutie pre budúcich rodičov

Gynekologická poradňa19.07.2011
Amniocentéza: Ťažké rozhodnutie pre budúcich rodičov

Dobrý deň, s manželom čakáme druhé dieťatko. Pri prvom bolo všetko úplne v poriadku. Malý je zdravý a nič mu nechýba. Pri druhom mi vyšli zlé výsledky tripple testu. Zo správy čítam skrining rázštepu nervovej trubice a downovho syndrómu. Dnes sme navštívili genetickú ambulanciu, kde sme sa dozvedeli, že mám znížené hodnoty MS-AFP na 38,90 ng/mL: 0,47 MoM pravdepodobnosť 1 v 160.

Aj táto pani doktorka ma odporučila na odber plodovej vody. Môj vek je 30 rokov, v rodinách nemáme žiadne zdravotné postihnutia. Je tu však problém, že neviem v skutočnosti v ktorom týždni tehotenstva som. Podľa môjho lekára som začala 19-ty týždeň čo mi dnes povedala aj doktorka na genetike, ale podľa doktora čo mi má robiť odber plodovej vody som bola v piatok podľa veľkosti hlavičky dieťaťa v 16+6 týždni.

Takže tu sa pýtam, že či mám ísť na odber plodovej vody, lebo sa bojím ak je dieťatko zdravé či mu len neublížim, pretože aj TT test sa mi robil tak, že sa môjmu doktorovi nezdalo dieťa na 16-ty týždeň tak mi ho robil až o týždeň na to. Prosím poraďte mi, fakt sa nevieme s manželom rozhodnúť čo ďalej a vôbec, keď si dám odber urobiť, je tu úplná istota výsledku?

Ďakujem pekne za odpoveď

Táňa, Pohronská Polhora

Milá Táňa, je naozaj možné, že ste mala robený tripple test v nesprávnom týždni. Vtedy by mohli byť výsledky skreslené. To, kedy presne máte termín pôrodu určí prvý ultrazvuk, niekedy okolo 7-8 týždňa tehotenstva. Bolo by potrebné presne to prekonzultovať so svojím gynekológom, ktorý vám robil ultrazvuky. Podľa toho zvážiť potrebu amniocentézy.

To, že ste všetci zdraví ešte neznamená, že u vás samej nemôže nastať genetická odchýlka, ktorá by mohla spôsobiť vrodenú vývojovú chybu u dieťaťa, aj keď pravdepodobnosť by mala byť nižšia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa