Antibiotiká v tehotenstve: Ktoré z nich sú menšie zlo?

Gynekologická poradňa03.11.2011
Antibiotiká v tehotenstve: Ktoré z nich sú menšie zlo?

Dobrý deň. Som v 36 tt. a mám pôrod plánovaný sekciou. Minulý týždeň som bola hospitalizovaná na žiadosť mojej gynekologičky kvôli zápalovým markérom v tele. Po nasadení atb. mali markéry klesajúcu hodnotu a pri prepustení v piatok bolo crp 4,71. Lekári ma prepustili do domácej liečby s tým, že mám brať atb. zinnat 500 2x denn ešte ďalších 9 dní (dokopy 14 dní) a plus k tomu macmiror 12 dní.

Chcela by som sa spýtať, či je nutné, aby som brala atb. tak dlho a nestačila by kratšia liečba, keďže markery úplne klesli a takmer zmizol zápal? Každý hovorí, že v tehotenstve sa máme vyhnúť antibiotikám. Prosím o radu. Ďakujem veľmi pekne vopred za ochotu.

Monika, Bratislava

Milá Monika,

Doba užívania antibiotík je individuálna, samozrejme podľa typu zápalu. V tehotenstve sú antibiotiká indikované pri závažných infekciách pošvy, močových ciest atď. Pokiaľ ste bola v nemocnici, tak pravdepodobne ste nemala len ľahký zápal.

Myslím, že Zinnat môžete užívať 14 dní, patrí medzi dobré tolerovateľné antibiotiká, ktoré sa v tehotenstve podávajú dosť často. Macmiroor je tiež dobrá voľba.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa