Bolestivosť prsníkov tzv. Mastodýnia

Gynekologická poradňa26.08.2009
Bolestivosť prsníkov tzv. Mastodýnia

Dobrý deň, mám problém s prsníkmi. Bola som pred týždňom na sone a povedali mi, že mám chodiť každý pol rok na sono. Nič viac mi nepovedali, len že preventívne.

Prečítala som si správu a bolo tam písane niečo o mikrocistike..... Viem, že ženy v mojom veku t.j. 27 rokov by mali chodiť na sono každé 2 - 3 roky. Staršie ženy častejšie. Taktiež mi povedali, že si mám robiť kontrolu prsníkov sama. Viete, ale to je ťažké. Lebo ja mám samé hrčky na prsníkoch a lekárka povedala, že to je normálne, že to sú zdurené uzliny a pod. Tak už tomu nerozumiem.

Teraz som dostala menzes. Mám také šialené bolesti prsníkov, že sa to nedá vydržať. Celú noc som takmer nespala, nemohla som zmeniť polohu. Ležala som len na chrbte a nemohla som sa pohnúť. Cítim sa, ako keby som mala kamene v prsníkoch. Sú strašne zdurené, veľké, tvrdé, hrčkaté.... a čo ma najviac trápi, dnes ráno som si všimla, že keď som si stlačila bradavku, tak mi išla taká priesvitná tekutina... hrozne sa bojím.

Nechcem pôsobiť pred lekármi ako taký hypochonder. Viete, bola som u lekára pred týždňom. A ísť zase.... je mi to hlúpe. Ale bolia ma prsia pri každom pohybe rúk. Pri chôdzi, ale aj keď v kľude sedím, alebo ležím. Pripadám si, ako keby som mala silikóny. Ale pripisujem to menzesu. Poraďte mi prosím, je to vážne...???? Mám počkať, kým mi skončí menzes a potom to riešiť?

Ešte musím spomenúť, že som bola na dovolenke a brala som dve balenia HAK za sebou bez pauzy. Nemôže to byť aj z toho? Užívam CHLOE. Beriem ho len kvôli pleti, lebo mi to dosť pomáha. Predtým som brala Diane 35, ale lekárka mi predpísala Chloe, že nie sú tak hormonálne silné ako Diane. HAK užívam od 25 rokov.

Prosím Vás napíšte mi niečo k tomu a poraďte mi. Nemám sa s kým porozprávať o tom, lebo nechcem ľudí okolo mňa znepokojovať a pôsobiť, že sa veľmi sledujem. Možno je to úplne normálne, čo som vám napísala. Ale zase na druhej strane sú to ukrutné bolesti.

Ďakujem vám, s pozdravom

M.Podušelova

Bolestivosť prsníkov "MASTODÝNIA" je často sprevádzaná fibrocystickými zmenami (uzlíkmi v oblasti prsníkov). Fibrocystické zmeny označujeme ako "MASTOPATIA". Tento stav sa v súčastnosti považuje za involučné zmeny na prsníkoch ležiace v medziach normy. Tieto zmeny sú časté u žien vo veku 30-35 rokov, kedy postupne dochádza k hormonálnym zmenám spojených s nadprodukciou väzivovej zložky prsníka a tvorbou cýst. Korelácia týchto zmien s rizikom karcinómu prsníka nebola popísaná. U niektorých žien pri týchto fibrocystických zmenách sa bolestivosť prsníkov ani nevyskytuje. Často však u mnohých žien nastáva napätie a bolesť súvisiaca s menštruačným cyklom - hlavne v období pred menštruáciou. Vtedy sa snažíme symptomaticky ovplyvniť túto bolesť. Príčiny "MASTODÝNIE" môžu byť rôznorodé. Ide hlavne o hormonálne zmeny ako zvýšené množstvo prolaktínu, ktoré môže byť spojené aj so sekrétom z bradavky, potom nedostatok gestagénov, poruchu funkcie štítnej žľazy ako aj nedostatok niektorých vitamínov - napr. vitamínu A, E.

Na začiatku by malo byť vyšetreniami (sono, mammografia) potvrdené, že sa určite jedná o fibrocystické zmeny na prsníkoch, ktoré sú sprevádzané bolesivosťou závislou od menštruačného cyklu. Na základe tejto diagnózy môžeme uvažovať o eventuálnej liečbe. Tiež je dôležité vyšetrenie hormonálnych hladín v krvi, kde sa môže potvrdiť nadprodukcia prolaktínu alebo nedostatok gestagénov. Potom liečime hormonálne.

Niekedy bolesti môžu súvisieť aj s antikoncepciou. Treba zvážiť, či sa Váš stav nezhoršil odkedy užívateCHLOE. Nie je nutné antikoncepciu vysadzovať, ale len vyskúšať zmenu preparátu. Na pleť dobre pôsobí aj JEANINE, YADINE či YASMINELLE.

Ak by sa u Vás zistili zvýšené hladiny PROLAKTÍNU, potom sa v liečbe používajú jeho blokátory. Všeobecne sa odporúča obmedzenie potravín ako káva, čaj, koka kola, čokoláda, oriešky, syry, víno, avokádo. Obmedzenie tukov a fajčenia. Doporučuje sa vitamín A, E, molekulárny jód.

Niekedy pomôže aj zmena podprsenky. Tiež je možné užiť analgetiká. Ak to nepomôže potom sa zvažuje agresívnejšia hormonálna terapia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa