Čo sa "deje" počas 7 dňovej pauzy počas užívania hormonálnej antikoncepcie?

Gynekologická poradňa08.02.2010
Čo sa "deje" počas 7 dňovej pauzy počas užívania hormonálnej antikoncepcie?

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom 7 dňovej pauzy počas užívania hormonálnej antikoncepcie.

Nie je mi totiž jasné, ako vlastne, na akom princípe táto antikoncepcia funguje. Počula som že zabraňuje uvoľňovaniu vajíčka, takže nemôže byť pri sexuálnom styku oplodnené. Je to tak? 

A ako je potom možné, že som chránená aj počas 7 dňovej pauzy, počas ktorej neužívam tabletky, i keď nemám celých 7 dní menzes ale len napríklad 5. Som plne chránená aj zvyšné 2 dni pokým zas nezačnem užívať tabletky z ďalšieho balenia?

Keď som hľadala odpoveď na túto otázku medzi ostatnými kamarátkami ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, tiež mi to nevedeli vysvetliť a nebolo im tiež jasné ako táto antikoncepcia funguje. Budem teda rada, ak sa to dozvieme :)

Júlia, Košice

Milá Julka, mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v zablokovaní ovulácie, ktorá nastáva v približne na 14 deň menštruačného cyklu. Ovulácia je teda najdôležitejším faktorom z hľadiska oplodnenia. Keď dôjde k jej blokácii, čiže vajíčko sa nevyplaví takže nemôže byť oplodnené. Z toho vyplýva, že ak beriete hormonálnu antikoncepciu pravidelne a nezabudla ste na žiadnu tabletku, antikoncepčný účinok je rovnaký počas celého obdobia, to znamená aj v pauze bez tabletiek.

Čo sa týka, vášho krvácania, nie je žiaden problém ak máte kratšie obdobie krvácania ako je dĺžka pauzy. Niektoré druhy antikocepcie - tie novšie majú 24 dňové cykly s tablekami a 4-denné pauzy bez tabletiek. Treba však podotknúť, že krvácanie v období pauzy je len pseudomenštruácia, čiže krvácanie z poklesu hormónov v krvi po vysadení. To znamená, že sa nejedná ani o pravý menštruačný cyklus.

Ešte raz, ak vaše užívanie hormonálnej antikocepcie je pravidelné, potom sa nemusíte obávať otehotnenia aj počas pauzy.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa