Genitálne bradavice a spôsob liečby

Gynekologická poradňa02.07.2009
Genitálne bradavice a spôsob liečby
Dobrý deň pani doktorka, pred vyše mesiacom mi diagnostikovali kladýmie - výrastky v okolí pošvy a análneho otvoru a dostala som na to krém Wartec, ktorý som používala mesiac, podľa predpisu. Počas toho mesiaca mi tie výrastky skoro úplne zmizli asi po 2 a pol týždňoch, ale keď som pokračovala v používaní krému, akoby sa znovu objavili. Na kréme je napísané, že sa nemá používať viac ako 4 týždne. Nateraz mi väčšina výrastkov zmizla, zostali mi 3-4, ale krém nepoužívam už asi 2 týždne. Mám ísť znovu na gynekológiu, alebo mam začať používať Wartec znova? Vopred ďakujem za odpoveď, s pozdravom.

Linda, B.Bystrica

Milá Linda, u Vás boli pravdepodobne diagnostikované "kondylomata", čo sú genitálne bradavice, výrastky v oblasti genitálií spôsobené HPV vírusom. Používali ste krém Wartec 4 týždne, po ktorom nedošlo k úplnému vyhojeniu genitálnych bradavíc.

Samozrejme, existujú aj ďalšie možnosti liečby, buď lokálna terapia, alebo potom chirurgické odstránenie pomocou elektrokoagulácie, alebo laservaporizácie.

Z lokálnej liečby je teraz na trhu ALDARA 5 %, krém obsahujúci imiquimod. Ide o lokálnu imunoterapiu. Krém sa aplikuje 3 x týždenne na postihnuté miesta. Terapia zvyčajne trvá až do vymiznutia genitálnych bradavíc, najdlhšie do 16 týždňov.

Ak by táto liečba bola tiež neúspešná, potom treba zvážiť operačné odstránenie, čo je zákrok v krátkodobej anestéze trvajúci len niekoľko minút.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa