Genitálny herpes

Gynekologická poradňa13.07.2009
Genitálny herpes

Dobrý deň. Mám 26 rokov. Už 11 mesiacov mám genitálny herpes, ktorý sa mi vracial každý mesiac pravidelne s menštruáciou. Bola som pár krát na gynekologickom vyšetrení a bol mi predpísaný Valtrex na pol roka, jedno balenie s každou menštruáciou. Už ho beriem 3 mesiace a tento mesiac som dostala herpes 4 krát. Ako náhle mi jeden zmizne objaví sa mi druhý a takto stále dookola. Keďže žijem v zahraničí, nemôžem tu nájsť immunológa, kde ma môj gynekológ posiela, lebo ako povedal, on mi už pomôcť nemôže. Viete mi poradiť niečo na posilnenie imunity? Čo napríklad Wobenzym? Ako obmedziť tieto aktuálne vzplanutia? Ďakujem za Vašu radu. 

Nataša

Milá Nataša, genitálny herpes je jedna z najrožšírenejších pohlavne prenosných infekcií - a na rozdiel od väčšiny ostatných takto prenášaných ochorení, táto infekcia sa celkom vyliečiť nedá. Liečime už len prejavy tohto ochorenia, ako je výsev a bolesť, ktorú spôsobuje.

Po prvom kontakte ženy s herpesom, infekcia prebieha akútne, no potom vírus prežíva v organizme /v nervových gangliách/ a príležitostne spôsobuje recidívy /opätovný výsev na pohlavných orgánoch/, obvykle kratšieho trvania a miernejšieho priebehu.

Podľa toho, čo píšete, u Vás dochádza k častým recidívam a lieky, ktoré užívate Vám nezaberajú. Na liečbu používame virostatika ako acyklovir-Zovirax, alebo valciklovir-Valtrex /vo Vašom prípade/ Pri častých recidívach je možné Valtrex používať až pol roka v dávke 500 mg 1 x denne alebo 250 mg po 12 hodinách.

Ako alternatívu možete zmeniť liečbu na acyklovir-Zovirax, ktorý sa tiež môže užívať dlhodobejšie. Väčšinou sa užíva 200-400 mg 5x denne po dobu 5 dní. S terapiou sa však musí začať včas, ešte pred objavením sa príznakov, čiže vo Vašom prípade pred menštruáciou.

Ak pracujete v zahraničí a máte takýto problém, určite by ste mala kontaktovať gynekológa aj tam, alebo ešte raz prekonzultovať svoj stav so svojím lekárom doma.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa