Hrčka na prsníku

Gynekologická poradňa02.07.2009
Hrčka na prsníku

Dobrý deň. Vo februári sa mi narodilo bábätko, ktoré som kojila ani nie 2 mesiace, pretože som mala strašne málo mlieka. Po 3-4 týždňoch od kedy som prestala dojčiť som si nahmatala hrčku pod pazuchou smerom k prsníku. Hneď som volala lekárke, lebo bol víkend a tá mi povedala, že to môže byť mliečna lista, že to nie je nič vážne. Ale aj tak mi nedalo a išla som na pohotovosť, kde ma samozjeme odpinkali, že či je to také vážne.  Bolo to aj červené a trošku bolestivé. Tak som potom šla k svojej lekárke a tá skonštatovala, že to nie je to, čo si ona myslela a tak ma poslala na usg, kde mi lekárka diagnostikovala, že je to tuková hrčka. Ja som odišla spokojná, ale po nejakom čase mi hrčka zmizla.

Teraz som si ju nahmatala úplne pod pazuchou. Môže kolovať po tele, alebo je to uzlina?? Na tej strane kde je, mi z bradavky niekedy niečo biele vytečie. Ale to len vtedy, ak vypijem cez deň veľa vody. Mohlo by to byť ešte mlieko? Mohlo sa mi niekde zastaviť a vytvoriť takú hrčku?? Ďakujem za odpoveď.

Katka, Košice

Milá Katka, vo vašom prípade by som svoj stav nepodceňovala a obrátila sa na odborné vyšetrenie na mamologickej ambulancii, alebo lekára - gynekológa, ktorý má mamologickú poradňu. Každá žena, ktorá si nahmata hrčku na prsníku, by sa mala nechať odborne vyšetriť.

Jedno z najpresnejších vyšetrení je mamografia. Sonografické vyšetrenie je len doplnkovou metódou, pretože nemá takú rozlišovaciu schopnosť ako práve mamografické vyšetrenie.

Ak máte sekréciu z bradavky, sekrét by sa mal odoslať na cytologické vyšetrenie, pretože existujú aj také nádory prsníka, ktoré sú spojené s galaktoreou /bielym sekrétom z bradavky/. Ide o "intraduktálny papilom", ktorý sa potom musí odstrániť operačne.

Vám bol diagnostikovaný LIPOM /tzv.tuková hrčka/, ktorý tiež netreba podcenovať. Ďalej sa vykonáva punkcia - čo je odobratie vzorky "punkčnou ihlou" a odoslanie na další rozbor. Aj lipomy by sa mali operatívne odstrániť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa