Je antikoncepcia riešením na akné?

Gynekologická poradňa07.08.2009
Je antikoncepcia riešením na akné?
Dobrý deň, pani doktorka. Už dlhšiu dobu zvažujem, že si dám predpísať antikoncepciu, pretože mám problémy s akné. Nie sú to ťažké akné, ale neviem sa ich zbaviť. Robia sa mi na tvári, v dekolte aj na chrbáte. Bola som už aj u kožnej, poskúšala na mne snáď už všetky prípravky a nijak mi to nepomohlo. Vraj by to bolo treba liečiť zrejme hormonálne. Kamarátky mi však povedali, že ak by som sa ale po čase rozhodla antikoncepsiu vysadiť, mohlo by sa mi to ešte zhoršiť. Neviem, čo mám teda robiť. Dalo by sa tomu nejak predísť? Ďalšia vec je, že mám výraznejšie ochlpenie. Dalo by sa aj toto vyriešiť antikoncepciou? Má antikoncepcia nejaké negatívne účinky na štítnu žľazu. Ďakujem pekne

Dominika, Bratislava

Milá Dominika, ak máte problém s akné a so zvýšeným ochlpením, môže to súvisieť aj so zvýšenou hladinou testosterónu, čo je mužský pohlavný hormón a u žien sa vyskytuje len v malom množstve. Jeho nadbytok spôsobuje problémy podobného charakteru ako u Vás. Preto by som Vám odporučala navštíviť Vášho gynekológa alebo endokrinológa a dať si vyšetriť hormonálne hadiny v krvi. Podľa toho potom zvážiť užívanie hormonálnej antikoncepcie ako terapeutickú možnosť. V niektorých prípadoch to naozaj pomôže. Niekedy sa naozaj stáva, že po vysadení tabletiek sa problémy môžu vrátiť, ale väčšinou sú už menšieho charakteru ako predtým.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa